ایرانگردی

کرمان در یک نگاه

جاذبه‌ها

شاخص‌ترین بناها و جاهای دیدنی کرمان در مجموعه‌ای به نام مجموعه گنجعلی خان در مرکز بافت قدیمی شهر در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند. این مجموعه شامل بازار سنتی گنجعلی خان با معماری زیبا، حمام گنجعلی خان (که اکنون به موزه مردم‌شناسی کرمان تبدیل شده است) و ضرابخانه گنجعلی‌خان (موزه سکه) اشاره کرد. از دیگر آثار تاریخی این مجموعه می‌توان به آب‌انبار، مدرسه و کارونسرای گنجعلی خان اشاره کرد.

حمام وکیل هم یکی از آثار تاریخی زیبای کرمان و یادگاری از دوران قاجار و زندیه بوده که در‌حال‌حاضر به چایخانه و رستوران سنتی تبدیل شده است.

حمام وکیل

گنبد جبلیه یک بنای هشت ضلعی تماما سنگی متعلق به دوران ساسانیان بوده که اکنون به موزه سنگ کرمان تبدیل شده است.

گنبد جبلیه

موزه هنرهای معاصر صنعتی این شهر با معماری زیبا و منحصر‌به‌فرد آثار جمعی از هنرمندان مشهور جهان را در خود جای داده و نیمی از آثار نمایش داده شده در آن متعلق به استاد سید علی اکبر صنعتی است.

موزه هنرهای معاصر کرمان

ساختمان کتابخانه ملی کرمان که متعلق به دوران پهلوی است، با معماری زیبا و نمای آجری خود و همچنین محوطه زیبای خود، اثر بی‌بدیلی است.

کتابخانه ملی کرمان

یخدان مویدی هم یکی از آثار تاریخی کرمان با معماری منحصر‌به‌فرد بوده که در قدیم از آن به عنوان یخچال استفاده می‌شده است.

یخدان مویدی

مسجد جامع کرمان با چهار ایوان با سردرهای رفیع متعلق به سلسله آل مظفر بوده و تاریخ ساخت آن در کتیبه سردر اصلی سال ۷۰۵ هجری قمری ذکر شده است. 

مسجد جامع کرمان

مسجد ملک بزرگترین و قدیمی‌ترین مسجد کرمان و متعلق به دوران سلجوقیان است و در ناحیه جنوبی بافت تاریخی این شهر واقع شده است.

مسجد ملک کرمان

گنبد مشتاقیه یکی از یادگاری دوران قاجار در کرمان است. در این بنای تاریخی سه گنبد در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند که هر کدام از آن‌ها متعلق به یک آرامگاه است. دو گنبد این بنا کاشی‌کاری شده و گنبد دیگر آجری است.

گنبد مشتاقیه کرمان

عکس: ایوب فارابی

میدان ارگ که به میدان باغ نیز شهرت دارد، یکی از میدان‌های تاریخی کرمان متعلق به دوران پهلوی بوده که به ثبت ملی هم رسیده است.

میدان ارگ کرمان

قلعه دختر یکی از ابنیه تاریخی مرموز بسیار کهن کرمان بوده و احتمالا متعلق به سال ۲۲۰ پیش از میلاد مسیح است. بقایای این قلعه هنوز هم بازدیدکنندگان آن را شگفت‌زده می‌کند.

قلعه دختر کرمان

آسیاب بادی کرمان یکی از جاذبه‌های زیبا و منحصر‌به‌فرد این شهر است که به سبک آسیاب‌های بادی در هلند ساخته شده و در حال حاضر با برخورداری از دو سالن پذیرایی و رستوران، یکی از بزرگترین و زیباترین مجموعه‌های تفریحی در کرمان است. 

آسیاب بادی کرمان

مجموعه حاج ابراهیم خان نیز همانند مجموعه گنجعلی خان یکی از مجموعه‌‌های تاریخی باارزش کرمان بوده که از دوران صفویه در این شهر به یادگار باقی مانده و همانند مجموعه گنجعلی خان بناهایی مانند حمام، مدرسه، کاروانسرا، بادگیر را در خود جای داده است. کاشی‌های خشتی هفت رنگ یکی از عناصر تزئینی واقعا زیبای این مجموعه است.

مجموعه حاج ابراهیم خان

باغ فتح‌آباد با دو عمارت باشکوه چهارفصل و مرکزی و برج و باروهای زیبای خود در روستای حیدر آباد در ۲۵ کیلومتری کرمان، یکی از جاذبه‌های دیدنی اطراف کرمان است. یک قنات نیز از میان این باغ عبور می‌کند.

باغ فتح آباد

باغ شازده ماهان در ۲ کیلومتری ماهان و در ۳۸ کیلومتری کرمان فهرست میراث فرهنگی  یونسکو ثبت شده و با الهام از معماری باغ فتح‌آباد ساخته شده است.

باغ شازده ماهان

آبشارهای سیمک در ۳۵ کیلومتری شمال کرمان در روستای کوهپایه است که در ارتفاعات قرار دارند که برای صعود به آن‌ها نیازمند تجهیزات صخره‌نوردی و آشنایی با اصول این ورزش هستید.

آبشارهای سیمک

پیست اسکی سیرچ، پیستی طبیعی در ۴۱ کیلومتری جنوب شرق تهران است که پس از عبور از تونل سیرچ به آن می‌رسید.

پیست اسکی سیرچ

اگر برای سفر به کرمان برنامه‌ریزی می‌کنید، تور کرمان را در اینفو۱ جستجو کرده و به راحتی از فروشنده‌های معتبر تور مورد نظر خود را خریداری کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا