اخبار آی تی

پیامی که در iOS و macOS باعث کرش اپلیکیشن ها می شود

از روزهایی که پیام های هکرها تنها به نمایش تصاویری طنز یا ترسناک ختم می شد مدت ها گذشته است و حالا این پیام ها ممکن است به هنگ کردن برنامه ها، تزریق کدهای مخرب یا وارد کردن صدمات جدی به موبایل و کامپیوتر منجر شوند.

همین مساله به دفعات در مورد سیستم عامل های iOS و macOS اتفاق افتاده و آخرین مورد از آنها که اخیرا انتشار یافته «chaiOS» نام دارد.

آلوده بودن این پیام نخستین بار توسط یکی از کاربران توییتر به نام «Abraham Masri» اعلام شد و به گفته وی این باگ که در قالب پیام یا لینک طراحی شده، باعث توقف اپلیکیشن ها  و در برخی موارد ریستارت دستگاه و تخلیه باتری می شود.

این باگ در قالب لینک یا متنی معتبر ظاهر شده اما به دلایل نامعلوم باعث مشکلات مختلف در محصولات اپل می شود.سایت تخصصی «۹to5mac» اعلام کرده که chaiOS در برخی موارد در دستگاه های فرستنده و گیرنده باعث ریستارت دستگاه یا هنگ و کرش کردن اپلیکیشن های پیام رسانی یا سافاری می شود.

هنوز دلیل مشخصی برای تاثیر مخرب این باگ بر آیفون و مک ارائه نشده اما ممکن است علت آن به نحوه کدنویسی صفحه لینک شده مرتبط باشد.

از آنجایی که chaiOS و پیام هایی از این دست مدت خاصی انتشار یافته و پس از آن منسوخ می شوند، اپل نیز معمولا برای ارائه پچ های اصلاحی خود را به زحمت نمی اندازد.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا