اس ام اس

پنجاه بدر؛ آیین باستانی قزوینی ها

پنجاه بدر آیینی باستانی و سنتی در قزوین است که هر سال در نوزده اردیبهشت در مصلی شهر قزوین برگزار می‌شود.

پنجاه بدر از آیین‌های باستانی و مذهبی در بین مردم قزوین است. طبق این سنت، مردم قزوین هر ساله با فرارسیدن نوزدهم اردیبهشت به محل مصلی شهر قزوین به پاس تشکر از نعمات الهی از جمله بارش باران دور هم جمع می‌شوند. این آیین به نوعی سپاسگزاری و نیز درخواست مردم از خداوند برای نزول باران است كه طی مراسمی خاص برگزار می‌شود.

01

01

242

چنانچه از روز نخست سال تا پنجاهمین روز آن نزول باران فراوان باشد؛ مردم در آیین پنجاه بدر نماز شکر به جا می آورند و چنانچه با فقدان این نعمت الهی روبه‌رو باشند در این مراسم به خواندن دعاهای مربوطه مشغول می‌شوند.

421

.23

422

پخت و توزیع غذاهای نذری نیز بخش دیگری از مراسم پنجاه بدر قزوینی‌ها است که حین اجرای آیین‌های مذهبی گفته شده میان شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود؛ از جمله این غذاها آش، دیماج، هندوانه، نان و پنیر و سبزی است. مراسم پنجاه بدر تنها به قزوینی‌ها تعلق دارد.

14

42

142

مراسم سنتی پنجاه بدر شبیه همان سیزده بدر است که البته به آن اندازه شناخته شده نیست، اما در میان مردم قزوین هنوز هم پابرجا است و قزوینی‌ها در این روز که به عبارتی پنجاهمین روز از سال جدید است، از خانه بیرون می‌زنند و به دامان طبیعت می‌روند تا از خداوند به خاطر نعمت‌هایش تشکر کنند و در واقع پنجاه بدر رسم دینی و آیینی است که هم با باورهای مذهبی مردم و هم با اعتقادات آیینی و سنتی‌شان سر و کار دارد. این مراسم در مصلی قزوین هر ساله برگزار می‌شود.

04

254

41

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا