پربازدیدگیاهان دارویی

همه چیز در مورد منداب

mandab1

منداب، شابانک، کک کوج، جرجیر با نام های لاتین Eruca sativa ، Arugulaو یا Rocket Salad یک  سبزی سالادی عضوی از خانواده کلم است که مانند یک موشک و در شرایط هوایی سرد و مرطوب جوانه میزند و رشد میکند، منداب تنها پس از یک ماه از جوانه زدن آماده به خوردن می شود!

منداب دارای طعم اکتسابی است(Acquired Taste)، به این معنی که اگر فرد برای بار اول آن را بچشد ممکن است از آن خوشش نیاید و طعم های اکتسابی می بایست چند بار چشیده شوند تا مزه آن یاد گرفته شود( همانند آبجو، قهوه، زیتون، خاویار). طعم آن دودی، تند با عطری پیچیده و آمیخته است که برخی حتی آن را بدبو می دانند. برای اینکه طعم متفاوت منداب را به خود بیاموزانید چند قطعه کوچک از برگ آن را به سالاد معمولی اضافه کنید، خیلی طول نمیکشد که خود را در حالی که برگ های بیشتر و بیشتری به سالادتان اضافه میکنید پیدا میکنید و در نهایت ممکن است سالادتان بجز منداب نباشد!

انواع مختلفی از منداب وجود دارد، بطور کلی هرچه برگ ها شکل میخی تر و نازکتر باشد عطر و طعم آن تند تر است.

به محضی که خاک باغچه حاضر شد شروع به کاشت دانه منداب نمایید و پس از کاشت آن در حدود نیم تا یک سانتیمتری عمق خاک روی آن را با خاک مرغوب بپوشانید. منداب گیاه بهانه گیری نیست و در اکثر خاک ها به راحتی رشد میکند،اما بهترین خاک برای او، خاک غنی با مقادیر زیاد مواد آلی است، و بهترین عطر و طعم خود را هنگامی که با گرما و یا کمبود آب روبرو نباشد بدست می دهد.

هنگامی که تابستان می رسد، برگ منداب به سرعت به تلخ میشود و گیاه وارد فاز تولید گل میگردد. این زمان، زمان درآوردن گیاه و کاشت گیاه و سبزیجات جدید است و داشت منداب در گرمای تابستان مشکل است.

برای حفظ عرضه دائمی برگهای جوان و لطیف ، کمی دانه منداب را در جایی در باغ هر دو یا سه هفته در طول فصل رشد بپاشید. در اواخر تابستان، کاشت منداب را زیر سایه پارچه برای برداشت در فصل پاییز آغاز نمایید. در فصول بسیار سرد نیز بایستی آن را بپوشانید اما در زمستانهای مناطق گرمسیر این گیاه به پوشش نیازی ندارد.

آفت (در زمینه آفت ها بیشتر بخوانید : بیماری های باغچه سبزیجات خانگی) آن Flea Beetles (سوسک کک) است که عاشق جویدن برگ های منداب شماست که راهکار آن پوشانیدن گیاهتان با پارچه باغبانی است. از انجایی که گیاه منداب کوچک است و سیستم ریشه ای فشرده نیز دارد میتوانید آنها را نزدیک به هم و یا حتی در یک گلدان بکارید، بعنوان سبزی کمتر به آفتاب کامل و زیاد احتیاج دارند و در نیمسایه و یا سایه درختان رشد میکنند.

 

از خواص شگفت انگیز این گیاه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

پیشگیری از سرطان

این گیاه از رسته کلم هاست و بر اساس بسیاری از تحقیقات این رسته نقش بسزایی در جلوگیری از سرطان ها دارند. مطالعات نشان داده ترکیبات ویتامین A و فلاوونوئید موجود در گیاه منداب می‌توانند از ابتلای بدن به سرطان پوست، سرطان ریه و سرطان دهان پیشگیری کنند. گیاه منداب همچنین دارای فیتوکمیکال‌هایی مانند سولفورافان است که با مواد سرطان‌زا در بدن مبارزه می‌کنند.

 

سرشار از آنتی‌اکسیدان

این گیاه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی ویتامین C، ویتامین K و ویتامین A است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند و همچنین موجب تقویتسیستم ایمنی بدن نیز می‌شوند.

سرشار از ویتامین C

ویتامین C به عنوان آنتی‌اکسیدان قوی شناخته شده که در پیشگیری از سرطان نقش موثری دارد. این ویتامین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و همچنین از بروز سرماخوردگی پیشگیری می‌کند.

سرشار از ویتامین A

ویتامین A ، آنتی‌اکسیدان قوی می‌باشد و موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود و اثرات مفیدی بر روی چشم، پوست، استخوان و دندان دارد.

سرشار از ویتامین K

مصرف سه پیمانه از گیاه منداب، ۱۰۰ درصد نیاز روزانه به ویتامین K در بدن را تامین می‌کند. ویتامین K بعنوان افزاینده سلامت استخوان و عملکرد مغزی و همچنین یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان شناخته شده است.

سلامت چشم

گیاه منداب منبع خوبی از کارتنوئیدها است که از بیماری چشمی دژنراسیون ماکولا پیشگیری می‌کنند. ویتامین C موجود در این گیاه می‌تواند از ابتلای چشم به بیماری آب مروارید نیز پیشگیری کند.

سرشار از مواد معدنی

گیاه منداب سرشار از کلسیم، آهن، پتاسیم، منگنز و فسفر و بسیاری از مواد معدنی دیگر است که هرکدام دارای خواص منحصر به فرد و مفیدی هستند.

مقدار کم اگزالات

اگزالات مانع جذب مواد معدنی در بدن می‌شود. سبزی‌جات برگی سالم دیگر مانند اسفناج دارای مقادیر زیادی اگزالات هستند ولی این سبزی از مقدار کمی اگزالات برخوردار است و باعث شده برای افرادی که به دنبال غذاهای سالم‌تری حاوی کلسیم و دیگر مواد معدنی بالاتری هستند گزینه مناسب‌تری باشد.

سلامت استخوان

ترکیب مقدار کم اگزالات‌ها با ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف، گیاه منداب را به گیاهی مناسب و موثر برای تقویت استخوان‌ها تبدیل کرده است. در یک بررسی مشخص شد مصرف روزانه ویتامین K می‌تواند خطر سایش‌های استخوانی را کاهش دهد. کلسیم، پتاسیم، منیزیم، منگنز و ویتامین c همگی در سلامت استخوان نقش مفیدی دارند.

کلسیم،‌ پتاسیم، منیزیم، منگنز و ویتامین C موجود در گیاه منداب، برای حفظ و تقویت استخوان‌ها گزینه‌های مناسبی می‌باشند.

کاهش وزن

اگرچه منداب هیچ توانایی اثبات شده ای برای کمک به کاهش وزن به خودی خود ندارد،اما یک سبزی کم کالری و دارای مواد مغذی بسیار، جهت گنجاندن در برنامه غذایی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا