مشاور املاک

همه چیز درباره خرید خانه در منطقه ۲۱ تهران

منطقه ۲۱ در غرب تهران از مناطق جدید شهر به حساب می‌آید. قیمت خانه هر محله با محله‌ای دیگر در این منطقه تفاوت دارد. از محله‌های گران منطقه ۲۱ می‌‌توان به شهرک‌ آزادی و باشگاه نفت اشاره کرد و محله‌های ارزان منطقه ۲۱ استقلال دانشگاه و وردآورد است. منطقه ۲۱ دارای دو بافت مسکونی و صنعتی است. حضور بافت صنعتی در این منطقه به سال‌های دور باز می‌گردد. پس از گذشت چند سال کاربری مسکونی روند افزایشی به خود می‌گیرد و زندگی جریان تازه‌ای به خود در این منطقه می‌بیند. میانگین قیمت خانه در این منطقه با توجه به وضعیت این منطقه متفاوت است. در ادامه توضیحات کامل‌تری در این مورد ارائه شده است.

 

منطقه 21

 

معرفی منطقه ۲۱ تهران

 • در بین مناطق مختلف شهرداری تهران، این منطقه نو پا به حساب می‌آید.
 • این منطقه در غرب شهر تهران قرار دارد.
 • مساحت این منطقه معادل با ۵۱۵۶ هکتار است که ۷/۸ درصد مساحت کل شهر تهران است.
 • منطقه ۲۱ از جنوب به جاده قدیم تهران – کرج، از شمال به اتوبان تهران – کرج، از غرب به امتداد شمالی – جنوبی طول جغرافیایی ۵۱ درجه حد فاصل اتوبان و جاده قدیم کرج و از شرق به مسیل کن محدود است .
 • این محدوده از شمال با منطقه ۲۲ ، از شرق با مناطق ۵ و ۹ و ۱۸، از غرب به شهرستان کرج و از جنوب با کمربند سبز جنوب تهران و شهرستان شهریار همسایه است.
 • سابقه فعالیت در این منطقه به دهه‌ی ۱۳۴۰ خورشیدی باز می‌گردد. هنگامی که به علت گسترش شهر تهران کارخانه‌ها و صنایع به سمت حاشیه آن زمان شهر تهران انتقال داده شدند.
 • در سال‌های دهه ۱۳۵۰ محلات مسکونی در این منطقه شکل گرفتند.
 • گسترش کاربری مسکونی در این منطقه بیشتر مربوط به ده‌های ۱۳۶۰ و سال‌های پس از آن است.
 • طبق آمار سر شماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ جمعیت این منطقه ۱۸۶٫۳۱۹ نفر است.

 

منطقه 21

 

از محله‌های گران منطقه ۲۱ می‌‌توان به شهرک‌ آزادی و باشگاه نفت اشاره کرد.

 

مسیر های دسترسی به این منطقه

دسترسی تاثیر بسزایی در خرید آپارتمان و یا اجاره آن دارد. هر چقدر امکانات حمل و نقل عمومی بهتر باشد افراد بیشتری به خرید خانه در آن محله و منطقه ترغیب می‌شوند. اما حمل و نقل عمومی در این منطقه شهرداری تهران چگونه است؟

از آنجایی که این منطقه کمی دور از مرکز شهر قرار دارد و از طرفی منطقه‌ای مسکونی – صنعتی با جمعیتی پایین است، حمل و نقل عمومی آن کمی با دیگر مناطق متفاوت است. در این منطقه خبری از اتوبوس تندرو شهری نیست و تمامی اتوبوس‌های این منطقه خدمات درون منطقه‌‌ای به مسافران خود ارائه می‌دهند.

ایستگاه مترو به طور خاص در این منطقه وجود ندارد ولی در مرز این منطقه با منطقه ۲۲ در شمال آن چهار ایستگاه مترو وجود دارد. این چهار ایستگاه مربوط به خط متروی تهران – کرج می‌شوند. ایستگاه‌های مترو عبارت است از ایستگاه مترو ورزشگاه آزادی، ایستگاه مترو چیتگر، ایستگاه مترو ایران خودرو و ایستگاه مترو وردآورد.

خطوط تاکسی نیز در این منطقه برای دسترسی بهتر شهروندان وجود دارد و از طرف دیگر پراکنش ایستگاه‌های اتوبوس در این منطقه برای جابجایی مسافران مناسب است.

 

منطقه 21

 

 

امکانات منطقه بیست و یک تهران

در این منطقه بوستان‌های زیادی وجود دارد که مهمترین آن نرگس، لاله، گلریز، بانوان، سرو ناز، نیلوفر، رئیسعلی دلواری، استقلال، دستواره، شهید کارور، انرژی و طبیعت نام برد. در این منطقه فقط یک شهربازی است که آن هم در محله تهرانسر و در بوستان نرگس است.

افرادی که اهل هنر و سینما هستند تنها یک سینما در این منطقه می‌تواند نیاز آن‌ها را بر طرف کند و آن هم سینما ققنوس در تهرانسر است. شهرک سینمایی غزالی نیز در این منطقه قرار دارد.

یک موزه در این منطقه وجود دارد. موزه‌ خودروهای تاریخی ایران که در محله شهرک استقلال است. همانگونه که از اسم این موزه مشخص است، خودروهای مختلف برای بازدید عموم در این موزه قرار گرفته است.

در این منطقه حدود چهارده کتابخانه برای مطالعه قابل دسترسی است که حدودا در هر یک از محلات یکی پیدا می‌شود. برای خدمات پزشکی دو بیمارستان وجود دارد. بیمارستان ایران و بیمارستان قوامین خدمات پزشکی را به شهروندان این منطقه ارائه می‌دهند. تعداد زیادی درمانگاه نیز در سطح این منطقه در مباحث درمانی در حال فعالیت هستند.

 

منطقه 21

 

ایستگاه مترو به طور خاص در این منطقه وجود ندارد ولی در مرز این منطقه با منطقه ۲۲ در شمال آن چهار ایستگاه مترو وجود دارد.

 

محله‌های مسکونی منطقه بیست و یک تهران

منطقه ۲۱ شهرداری تهران دارای ۱۳ محله است. با توجه به موقعیت دسترسی و موقعیت مکانی میانگین قیمت خانه در این منطقه متفاوت است. محله‌های گران منطقه ۲۱ در شمال شرق و محله‌های ارزان منطقه ۲۱  در جنوب این منطقه قرار دارند. ۱۳ محله این منطقه در سه ناحیه قرار دارند که عبارت است از:

 1. پاسداران، باشگاه نفت، تهرانسر غربی و شهرک دریا در ناحیه یک؛
 2. شهرک آزادی – فرهنگیان، شهرک استقلال و شهرک دانشگاه تهران در ناحیه دو؛
 3. چیتگر شمالی، شهرک شهرداری، ویلاشهر، شهرک غزالی، وردآورد و چیتگر جنوبی در ناحیه سه.

 

منطقه 21

 

 

شاخص قیمت در منطقه ۲۱ تهران(مرداد ۱۳۹۸)

با توجه به نوسانات خرید و فروش و اجاره مسکن در ماه‌های اخیر، بازار مسکن نیز دچار تغییر و تحول در رشد قیمت شده است. اما با این حال میانگین قیمت خانه با توجه به معاملات انجام شده در خرداد سال ۱۳۹۸ قیمت ۹٫۷ میلیون تومان است و این عدد باعث شده خرید خانه در منطقه ۲۱ یکی از گزینه‌های مناسب برای خریداران باشد.

طبق بررسی ها و آنالیز سایت کیلید میانگین قیمت خانه از مرداد سال ۱۳۹۷ تا مرداد سال ۱۳۹۸ حدود ۷۸ درصد افزایش داشته و اگر تصمیم خرید خانه در منطقه ۲۱ را دارید باید بدانید قیمت‌ها روند افزایشی داشته است. این افزایش قیمت هم در محله‌های گران منطقه ۲۱ اتفاق افتاده و هم محله‌های ارزان منطقه ۲۱ از این افزایش قیمت بی‌نصیب نبوده است.

میانگین قیمت خانه در مرداد ماه ۱۳۹۷ عدد ۵٫۴  میلیون تومان بوده که این عدد در مرداد ماه سال ۱۳۹۸ به ۹٫۷ میلیون تومان رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد که در یک سال اخیر نیز میانگین قیمت خانه روند افزایشی داشته و اشخاصی که قصد خرید خانه در منطقه ۲۱ را دارند باید با دقت بیشتری تصمیم گیری نمایند.

 

منطقه 21

 

در این منطقه حدود چهارده کتابخانه برای مطالعه قابل دسترسی است که حدودا در هر یک از محلات یکی پیدا می‌شود.

 

شاخص قیمت خانه در منطقه ۲۱ برای خانه‌های زیر ۸۵ متر(مرداد ۱۳۹۸)

با مشاهده شاخص‌های سایت کیلید برای خانه‌های زیر ۸۵ متر مربع، میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۱ در ۷ سال اخیر ۴۰۷ درصد روند افزایشی داشته که بیشترین درصد تغییر برای یک سال گذشته است. اما در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ تغییرات زیادی را به خود ندیده است.

از مرداد ماه سال ۱۳۹۷ تا مرداد ماه سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه برای بناهای زیر ۸۵ متر مربع ۹۵ درصد افزایش داشته است. قیمت خانه در منطقه ۲۱ در همین بازه از متری ۵٫۳ میلیون تومان به ۱۰٫۴ میلیون تومان تغییر کرده و تفاوت قیمت ملک‌های چند سال ساخت با نوساز حدود متری تا یک و نیم میلیون تومان است.

میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۱ برای بنا های زیر ۸۵ متر مربع حدود ۷۰۱ میلیون تومان در مرداد ۱۳۹۸ است که بین خانه‌های نوساز و قدیمی ساز تفاوت چشمگیری وجود دارد. میانگین خانه‌های نوساز حدود صد میلیون تومان بیشتر است. در مرداد ماه ۱۳۹۸ حدود ۷۰ درصد معاملات در منطقه ۲۱ برای خانه‌های کمتر از ۸۵ متر مربع بوده که این موضوع نشان می‌دهد بیشترین تقاضای خانه برای متراژهای پایین است.

 

منطقه 21

 

 

شاخص قیمت خانه در منطقه ۲۱ برای خانه‌های ۸۵ تا ۱۵۰ متر(مرداد ۱۳۹۸)

با آنالیز شاخص‌ها توسط سایت کیلید برای خانه‌های بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع میانگین قیمت این خانه‌ها در منطقه ۲۱ در ۷ سال اخیر ۳۲۹ درصد روند افزایشی داشته که عمده تغییر در یک سال گذشته اتفاق افتاده است. در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ تغییرات اندکی در قیمت این متراژ خانه رخ داده است.

از مرداد ماه سال ۱۳۹۷ تا مرداد ماه سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه برای بناهای بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع ۶۱ درصد افزایش داشته است. قیمت خانه در منطقه ۲۱ در همین بازه از متری ۵٫۵ میلیون تومان به ۹٫۴ میلیون تومان تغییر کرده است. تفاوت قیمت ملک‌های چند سال ساخت با نوساز بین متری ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون است.

میانگین قیمت خانه در این منطقه برای بناهای بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع حدود یک میلیارد و سیصد و شصت و نه میلون تومان در مرداد ۱۳۹۸ است و میان خانه‌های نوساز و قدیمی‌ساز تفاوت چشمگیر قیمتی دیده نمی‌شود. در مرداد ماه ۱۳۹۸ حدود ۲۷ درصد معاملات در منطقه ۲۱ برای خانه‌های بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع بوده است و نشان می‌دهد با افزایش قیمت‌ها مردم تمایل بیشتری به خرید آپارتمان‌های کوچک و جمع و جور دارند.

 

منطقه 21

 

افرادی که اهل هنر و سینما هستند تنها یک سینما در این منطقه می‌تواند نیاز آن‌ها را بر طرف کند و آن هم سینما ققنوس در تهرانسر است. شهرک سینمایی غزالی نیز در این منطقه قرار دارد.

 

شاخص قیمت خانه در منطقه ۲۱ برای خانه های بالای ۱۵۰ متر(مرداد ۱۳۹۸)

با بررسی شاخص‌های سایت کیلید برای خانه‌های بالای ۱۵۰ متر مربع میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۱ در ۷ سال اخیر ۳۴۶ درصد روند افزایشی داشته که بیشترین درصد تغییر برای یک سال گذشته است.

از مرداد ماه سال ۱۳۹۷ تا مرداد ماه سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه برای بناهای بالای ۱۵۰ متر مربع ۵۹ درصد افزایش داشته است. قیمت خانه در این منطقه در همین بازه از متری ۵٫۱ میلیون تومان به ۸٫۱ میلیون تومان تغییر داشته است.

میانگین قیمت خانه منطقه ۲۱ برای بنا‌های بالای ۱۵۰ متر مربع حدود یک میلیارد و چهارصد و سه میلیون تومان در مرداد ۱۳۹۸ است که عدد قابل توجهی برای شما هزینه خواهد داشت. در مرداد ماه ۱۳۹۸ حدود ۳ درصد معاملات در منطقه ۲۱ برای خانه های بالای ۱۵۰ متر مربع بوده است.

 

منطقه 21

 

 

محله‌های گران منطقه ۲۱(مرداد ۱۳۹۸)

بدیهی است محله‌های هر منطقه با توجه به امکانات و دسترسی و قدمت خانه و چند مورد دیگر دارای قیمت‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. میانگین قیمت خانه در محله شهرک آزادی و باشگاه نفت از دیگر محله‌های این منطقه ۲۱ بیشتر است. قیمت هر متر مربع در مرداد ماه سال ۱۳۹۸ در محله شهرک آزادی ۱۱ میلیون تومان و در محله باشگاه نفت به ۱۰٫۴ میلیون تومان رسیده است و در زمره محله‌های گران منطقه ۲۱ محسوب می‌شوند.

محله چیتگر جنوبی با قیمت متری ۱۰٫۱ میلیون تومان و محله پاسداران – تهرانسر با ۱۰٫۱ میلیون تومان در رتبه‌های بعدی محله‌های گران منطقه ۲۱ دیده می‌شوند. محله‌های گران منطقه ۲۱ با محله‌های ارزان منطقه ۲۱ تفاوت قیمتی ۴ میلیون تومانی دارند.

 

منطقه 21

 

محله‌های ارزان منطقه ۲۱(مرداد ۱۳۹۸)

میانگین قیمت خانه در محله استقلال دانشگاه و وردآورد از دیگر محله‌های این منطقه کمتر است. قیمت هر متر مربع در مرداد ماه سال ۱۳۹۸  در محله استقلال دانشگاه به ۵٫۹ میلیون تومان و در محله وارداورد ۷٫۹ میلیون تومان رسیده است و جزو محله‌های ارزان منطقه ۲۱ محسوب می‌شوند. محله شهرک غزالی با ۹٫۱ میلیون تومان و شهرک دریا با ۱۰ میلیون تومان در رتبه های بعدی محله‌های ارزان منطقه ۲۱ دیده می شوند.

حضور در بافت صنعتی و دسترسی نامناسب یکی از دلایل پایین بودن قیمت‌ها بین محلات منطقه ۲۱ تهران است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا