اسرار خانه داری و تعمیرات

معرفی گیاه گازانیا

gazania

گازانیا

نام  فارسی: گازانیا
خاستگاه: آفریقای جنوبی
نام انگلیسی:
Gazania
نام علمی: GAZANIA SPLENDENS
خانواده:   ASTERACEAE  – کاسنی
نامهای دیگر: Gazania Rigens

توضیحات:

گازانیا با نام علمی “GAZANIA SPLENDENS” بومی آفریقای جنوبی است و یکی از محبوبترین گیاهان فضای سبز که به دلیل تازگی و غیربومی بودن آن در ایران مورد توجه قرار میگیرد. ویژگی خاص این گیاه در رنگهای بسیار براق و جذاب گلها و بسته شدن گلها به هنگام شب یا هواهای ابری و بارانی مورد توجه باغبانان قرار میگیرد.

این گیاه را علاوه بر باغچه‌ها و حاشیه‌کاری در گلدانها و گلجاها نیز میتوان کشت کرد. در خانه‌ها و آپارتمانها پشت پنجره و در معرض نور حداکثری نیز با وجود دمای خوب در خانه‌ها در فصول مختلف خوب جواب خواهد داد.

گیاه پاکوتاه و پرپرشتی است که پشت برگها نیز دارای پرزهایی است که رنگ پشت برگ گیاه را به نقره‌ای متمایل میکند و از جهات مختلف برای بینندگان جذابیت دارد.

گازانیا در اصل گیاهی چندساله است اما در مناطق معتدله به دلیل سرد شدن هوا در طی زمستان به شکل گیاهی یکساله مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما اگر امکاناتی وجود داشته باشد که در طی زمستان به مکانی با دمای مناسب و همچنین نور مورد نیاز انتقال بیابد، گیاه زنده مانده و حتی گلدهی آن با توجه به شرایط مکان نگهداری کم و بیش ادامه خواهد یافت.

 

gazania2

آبیاری: گازانیا از جمله گیاهان مقاوم به خشکی است.البته آبیاری کافی و منظم به گلدهی و کیفیت آن کمک می کند اما به یاد داشته باشید که آبیاری زیاده از حد و یا سنگین بودن خاک و باقیماندن آب به مدت طولانی در اطراف ریشه و ساقه های این گیاه منجر به پوسیدن آنان و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. بنابراین زمانی که حدود ۵ سانتیمتر از سطح خاک خشک شده بود نسبت به آبیاری آن اقدام کنید.

نور: مکانی با وجود حداقل ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارند.در درون خانه نیز گلدانهای گازانیا را در کنار پنجره های رو به جنوب یا غربی قرار دهید تا نور کافی به آن برسد. شرایط نور کم منجر به عدم شکل گیری گلها و همچنین عدم باز شدن و شکوفایی کامل گلها می شود. به عنوان مثال حتی در روزهای ابری، گلها حالتی نیمه باز دارند و کاملا شکوفا نمی شوند.

دما: بهترین دما برای گلدهی این گیاه ۳۰-۲۵ درجه است اما اصولا گازانیا به گرمای هوا مقاوم است و هر مقدار که هوا گرم شود اگر به شکل صحیح آبیاری شود ، مشکلی ایجاد نمی شود. همچنین قسمتهای طوقه و زیرزمینی این گیاه دما را تا حدود صفر درجه می تواند تحمل کند ولی هر مقدار که دمای هوا از حدود ۱۵ درجه پایین تر بیاید، ابتدا گلدهی کاهش یافته و متوقف می شود و سپس با سردتر شدن هوا برگسار زرد شده و در نهایت از بین خواهند رفت.

خاک: در مورد خاک سختگیر نیست و حتی خاکهایی را که از لحاظ غذایی فقیر محسوب می شوند به خوبی تحمل می کند.اما خاک باید زهکش خوبی داشته باشد و آب را در خود نگه ندارد بنابراین بکار گیری شن و یا خاک برگ در مخلوط خاک می تواند به این مسئله کمک کند.

گیاهان را در بستر کاشت باغچه با فاصله حدود ۲۰-۱۵ سانتیمتر بکارید. برای عمکلرد بهتر گیاه می توان در اطراف هر بوته و به ضخامت حدود ۵ سانتیمتر خاک برگ ریخت  این لایه از خاک برگ اصطلاحا مالچ Mulch  نامیده می شود که در خنک نگهداشتن ریشه های گیاه در طی روزهای گرم تابستان می توان به خوبی کمک کرده و موجب افزایش گلدهی گیاه شود.

کوددهی: اگر خاک محل کاشت به خوبی اماده شده باشد و در زمان تهیه مخلوط خاکی از موادی مانند خاک برگ، کود پوسیده دامی و یا ورمی کمپوست استفاده شده باشد نیازی به کوددهی این گیاه نیست اما در غیر اینصورت و برای گیاهانی که تصور می کنید غذادهی لازم است می توانید از کودهای محلولی که کامل نیز هستند یک بار در بهار و یک بار نیز در تابستان استفاده کنید. این میزان کافی است و این گیاه نیاز بیشتری به کوددهی ندارد.

 

gazania1

تکثیر: کاشت بذر آسانترین راه تکثیر این گیاه است. شما می توانید اگر گیاه گازانیا دارید ، اواخر تابستان نسبت به جمع آوری بذرها اقدام کنید . بذرها را برای چند روز در مکانی خشک و بدور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه خود را از دست بدهند.

می توانید برای نگهداری بذرها تا سال بعد و فرارسدن زمان مناسب کاشت آنان، از پاکتهای کاغذی استفاده کنید. بذرها را میتوان اوایل بهار به شکل مستقیم در خاک باغچه کاشت و یا اینکه حدود ۶ هفته قبل از شروع بهار و در مکانی محافظت شده همانند داخل خانه نسبت به کاشت بذرها اقدام کرد.

از مخلوط کاشت سبک همانند مخلوط خاک برگ+خاک معمولی+ شن می توان برای کاشت بذرها استفاده کرد و قبل از کاشت بذرها ، بستر کاشت را حداقل تا عمق ۵ سانتیمتری به کمک غبارپاشی آب به خوبی خیس و مرطوب کنید.

همچنین اگر با روش آبیاری معمولی قصد مرطوب کردن بستر کاشت را دارید، بعد از این عمل حدود ۲۰ دقیق منتظر شوید تا آب اضافه از مناقذ زیر گلدان خارج شود و سپس اقدام به کاشت بذر کنید. خیس بودن بیش از اندازه بستر کاشت می تواند منجر به پوسیدن بذرها شود.

عمق کاشت بذرها در حدود ۰٫۶-۰٫۳ سانتیمتر است . بر روی گلدانی که بذرها را کاشته اید میتوانید پلاستیک شفافی بکشید تا هوا نیز مرطوب نگهداشته شود.گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید اما بعد از جوانه زنی سعی کنید تا روزانه چند ساعت به گیاهان جوان نور بتابدحدود سه هفته طول می کشد تا بذرها سبز شوند.

زمانی که شرایط آب و هوایی فضای بیرون برای کاشت گیاهان در بستر کاشت باغچه مناسب بود، ابتدا برای ۲-۱ هفته گلدان حاوی گیاهچه های گازانیا را در فضای باز و در مکانی که نور مستقیم آفتاب بر آنها می تابد قرار دهید و بعد از گذران این مدت نسبت به بیرون آوزدن آنان از گلدان اولیه و کاشت در بستر باغچه اقدام کنید.

این عمل منجر به مقاوم شدن گیاهان جوان در برابر شرایط باز و افزایش میزان موفقیت بعد از انتقال گیاهچه ها خواهد شد.

 

 

بیشتر بدانید:

• این گیاه از لحاظ اکولوژیکی به سرما مقاوم بوده، مکانهای کاملاً آفتابی را می پسندد و در خاکهای نسبتاً سبک رشد خوبی دارد. گلهای آن برای باز شدن شدت نور زیادی لازم دارند، به طوری که در غروب و صبح زود بسته می شوند.

• گونه ای از گازانیای زرد به نام گازانیای ظهرطلایی وجود دارد که ارتفاع آن ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر و یکی از گل های زیبای تابستانی است. این گیاه برای زیبا سازی فضاهای سبز کاربرد زیادی دارد.

• هر زمان گل پژمرد و یا از بین رفت، گل را از محل نزدیک به اتصال برگ جدا می کنند تا گلدهی تحریک شود.

• توجه داشته باشید که برخورد این گیاه با پوست بدن برخی از افراد می تواند حساسیتهای پوستی ایجاد کند و همچنین بهتر است که حیوانات خانگی از این گیاه دور نگهداری شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا