اسرار خانه داری و تعمیرات

معرفی گیاه سینادنیوم یا فردوس

synadenium

سینادنیوم “Synadenium یا گیاه فردوس که با نام  گرانتی نیز شناخته میشود، از جمله گیاهان گوشتی بوده که خواستگاه اصلی آن آفریقا (تانزانیا) بوده و از خانواده یوفوربیاسه است. رنگ سبز برگهای این گیاه با رگه هایی از رنگ قهوه ای مایل به ارغوانی پوشیده شده است که زیبایی این گیاه را دو چندان میکند.

گیاه سینادنیوم گرانتی تا ارتفاع ۶متر و عرض ۲ متر میرسد. رنگ سبزبرگهای این گیاه با رگه هایی از رنگ قهوه ای مایل به ارغوانی پوشیده شده است که زیبایی این گیاه را دو چندان میکند.

این گیاه به دلیل نیاز آبی پایین، به عنوان گیاهی زینتی جهت کشت در حاشیه خیابان ها، سطح چمن ها و طراحی فضای سبز در مناطق خشک و کم آب کاربرد دارد. همچنین گیاه سینادنیوم شرایط نگهداری آسانی دارد و حتی در شرایطی با نور کم نیز از خود مقاومت نشان می دهد و از این رو به راحتی در آپارتمان قابل نگهداری می باشد و با برگهای سبز رنگ و رنگدانه های قرمز و متمایل به قهوه ای که دارد هر فردی را به سمت خود جذب می کند..

نحوه نگهداری گیاه سینادنیوم در آپارتمان

شرایط محیطی مورد نیاز گیاه فردوس به شرح زیر میباشد:

آبیاری: نیاز آبی گیاه متوسط تا کم بوده و نسبت به خشکی، مقاومت قابل ملاحظه ای از خود نشان می دهد به طوریکه در طراحی فضای سبز در مناطق خشک و کم آب زیاد به کار می رود. توجه داشته باشید، آبیاری باید زمانی انجام شود که خاک گلدان تقریبا خشک شده باشد.

نور: گل سینادنیوم به نورخورشید کامل، ولی غیر مستقیم نیازمند است. البته مقاومت گیاه به نور کم نیز زیاد بوده و میتواند به رشد خود ادامه دهد.

خاک: بهترین خاک برایی رشد و تکثیر این گیاه، ترکیبی از خاک باغچه، ماسه درشت یا پرلیت و پیت ماس می باشد، خاک گیاه سینادنیوم بایستی زهکشی بالایی داشته باشد تا ریشه های گیاه دچار پوسیدگی نشود.

کوددهی: جهت تقویت گل سینادنیوم می توانید از کود کامل گیاهان آپارتمانی موجود در فروشگاههای گل وگیاهاستفاده نمایید.

دمادمای مناسب برای رشد و نگهداری این گیاه ۱۶ تا ۲۹ درجه سانتی گراد است.

آفات و بیماریها: از آفات گل سینادنیوم در گلخانه و آپارتمان می توان به عنکبوت قرمز و شته ها اشاره کرد. این گیاه بیماری خاصی ندارد.

 

نحوه تکثیر گیاه فردوس

این گیاه به دو روش جنسی (بذر) و غیر جنسی (قلمه) تکثیر می شود. اما روش تکثیر رایج آن در اپارتمان از طریق قلمه می باشد. به منظور تکثیر و ازدیاد گیاه مراحل زیر را انجام دهید:

قلمه هایی از گیاه سالم و شاداب دارای ۲ تا ۳ گره (گره قسمتهایی از ساقه که برگ از انجا رشد می کند) را از گیاه جدا کنید. گذاشتن ۲ برگ در بالای قلمه کافی است.

چند ساعتی قلمه ها را درکناری قرار دهید تا شیره گیاه خارج شود. (گیاه دارای شیرابه ای سفید و سمی است، پس احتیاط نموده و دور از دسترس کودکان قرار دهید.)

گلدان مناسبی را انتخاب نموده و در هر گلدان ۳ تا ۴ قلمه بکارید.

به نکات زیر توجه داشته باشید:

قلمه جدا شده از گیاه را روی ابتدا روی یک روزنامه قرار دهید. یکی از نکات مهم در قلمه گیری از این گونه گیاهان، دادن استراحت به قلمه بعد از برش آن است. علت اصلی این کار خشک شدن محل برش برای جلوگیری از انتقال عوامل عفونی به قلمه و پوسیده شدن آن پس از انتقال به خاک می باشد.

۱- قلمه ها باید از تابش مستقیم نور خورشید دور باشند. چرا که قلمه بدلیل نداشتن ریشه قادر به جایگزینی آب تبخیر شده نمی باشد. بتدریج و با ریشه دار شدن قلمه ها می توان آنها را به مکانی با نور بیشتر منتقل کرد.

۲- بستر باید به گونه ای باشد که ضمن حفظ مختصری رطوبت در اطراف قلمه از تجمع آب در اطراف آن جلوگیری کند. استفاده از از ماسه بادی رودخانه ای یا پرلیت یا مخلوطی از این مواد با خاکبرگ و یا کمپوست قلمه به عنوان بستر مناسب است.

۳- همچنین بذور این گیاه سمی است و در استفاده از آن باید دقت کرد. همچنین شاخه های این گیاه دارای خار می باشد که هنگام چیدن آنها باید دقت کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا