اس ام اس

سیزده بدر کجا برویم؟ (قسمت دوم)

در آستانه روز طبیعت قرار داریم، در این مطلب به معرفی پیشنهادهایی برای سفر در روز طبیعت می‌پردازیم، امیدواریم پاسخ سؤال هر ساله «سیزده بدر امسال کجا برویم» را در این مطلب بیابید.

بهار از راه رسید و طبیعت جان تازه‌ای گرفت. شکوفه‌ها نقش بستند، آب‌ها جاری شدند و سرما و سردی جای خود را به اعتدال و سبزی می‌دهد. از ابتدای سال نو و در همین روزهایی که سرگرم دید و بازدید و گذراندن تعطیلات نوروزی بودیم، دست طبیعت بیکار ننشسته و دوباره به سرزمین‌مان رنگ تازه‌ای بخشید. به پایان تعطیلات نزدیک می‌شویم، اما این روز آخر؛ سیزده بدر، همیشه اشتیاقی نو در دلمان می‌آفریند. ساکنان شهرهای کوچک‌تر و روستاها خود بهتر می‌دانند روز طبیعت را کجا بگذرانند، اما حکایت برای شهرهای بزرگ کمی پیچیده‌تر است. از این رو بر آن شدیم تا در حد توانمان به معرفی چند پیشنهاد برای سفر در روز طبیعت برای برخی از شهرهای ایران بپردازیم. اگر نام شهر شما، از قلم افتاده بر ما ببخشایید و دست مهر گشوده، ما را در معرفی هر چه بیشتر شهرتان یاری کنید. 

پیشنهاد سفر در روز طبیعت برای تهرانیها (شرق)

فشم

فشم

فشم یا شهر اوشان- فشم- میگون یا همان شهر قصران (معرب کوهسران) در بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات قرار دارد و در گفتار عامیانه بیشتر با نام اوشون- فشم مشهور است. شهرستان شمیران مشتمل از چهار شهر تجریش، لواسان، شمشک و فشم، در حال حاضر منطقه یک شهر تهران را تشکیل می‌دهند. اوشان- فشم- میگون (قصران) باغ شهری در ۲۵ کیلومتری شمال‌شرقی شهر تهران با مرکزیت فشم و در مسیر جاده لشگرک قرار گرفته است. اوشان، فشم و میگون دارای باغ‌های میوه بسیار هستند و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است. برای رسیدن به فشم، از بزرگراه شهید زین‌الدین به سمت شرق بروید و از طریق بزرگراه شهید باقری به بزرگراه شهید بابایی و به جاده‌ لشکرک و از آنجا به فشم بروید.

لواسان

لواسان

لواسان باغشهری است که اکثر خانه‌های آن به صورت ویلایی و مدرن بنا شده است. برخی از بناها و ساختمان‌هایی که در شهر لواسان احداث شده‌اند، چندین سال پیاپی به‌عنوان شاهکار معماری سال کشور برگزیده شده‌اند. شهر لواسان را از شمال، کوه‌های ورجین، باغدره، کند و افجه از سمت باختر کوه‌های قصران، از سمت شمال‌شرقی و شرق کوه‌های ایرا، فیل زمین، لواسانکوه و جاجرود و از جنوب کوه‌های تلو، قوچک، زینکوه و اراکوه دربر‌می‌گیرند. برای رسیدن به لواسان، از بزرگراه شهید زین‌الدین به سمت شرق بروید و از طریق بزرگراه شهید باقری به بزرگراه شهید بابایی و به جاده‌ لشکرک و از آن‌جا به لواسان بروید.

تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی یا تنگه ساواشی در حدود ۱۵ کیلومتری شمال‌غربی شهرستان فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستان‌ها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران است. شاید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. با توجه به نزدیکی تنگه واشی به شهر تهران، امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و به خصوص در تابستان هزاران نفر به این منطقه مسافرت می‌کنند. تنگه واشی در ۱۷ کیلومتری شهر فیروزکوه قرار دارد. در حرکت از سمت تهران به دماوند ۱۷ کیلومتر بعد از فیروزکوه، خروجی به سمت چپ به سوی تنگه واشی حرکت می‌کند.

جنگل تلو

جنگل تلو

پارک جنگلی تلو یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است در بزرگراه شهید بابایی کیلومتر پنج جاده تلو واقع شد است. این منطقه‌ طبیعی زیبا با احداث مراکز خدماتی، تفریحی و ورزشی به قطب تفریح شرق تهران شده است. لازم به ذکر است جاده‌ منتهی به این پارک هم مملو از چشم‌اندازهای زیبای طبیعی است که خاطرات خوبی را رقم می‌زند. برای رسیدن به این پارک جنگلی، بزرگراه شهید زین‌الدین را به سمت شرق بروید، خروجی جاده دماوند را طی کنید، بعد از دور برگردان، در جاده‌ تلو حرکت کنید.

چشمه اعلا

چشمه اعلا

در ۵۱ کیلومتری جاده آبعلی از تهران، چشمه آب معدنی وجود دارد که محلی‌ها آن را چشمه اعلا می‌نامند. دلیل این نام‌گذاری کیفیت آب جوشیده از زمین است. این منطقه که جز ییلاق‌های اطراف تهران محسوب می‌شود و گردشگران زیادی به بازدید از آن نمی‌رود، اما با این وجود می‌توانید با برنامه‌ریزی سفری یک روزه به این مکان، خاطرات خوبی را رقم بزنید. برای رسیدن به این منطقه‌ زیبا از اتوبان شهید زین‌الدین به سمت شرق بروید و پس از گذشتن از اتوبان شهید باقری به سمت آزادراه تهران- پردیس مسیر را ادامه داده، از داخل شهر پردیس گذر کرده و به سمت فیروزکوه بروید. پس از رسیدن به شهر فیروزکوه، وارد خیابان دانشگاه شده و آن را به سمت شمال طی کنید.

پیشنهاد سفر در روز طبیعت برای اصفهانی‌ها

پارک جنگلی صفه

پارک جنگلی صفه

مجموعه ارتفاعات معروف به کوه صفه از جمله جاهای دیدنی اصفهان است که با بلندترین نقطه ارتفاعی ۲۲۵۷ متر در جنوب‌غربی اصفهان واقع شده است. این کوه از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوه‌های تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی می‌شود. کوهستان صفه که تا چند دهه پیش به صورت عنصری مجزا و با فاصله از شهر اصفهان قرار داشت، اینک با توسعه شهر به طرف جنوب کاملا به شهر متصل شده و بخشی از آن به‌عنوان پارک کوهستانی کاربری یافته است.

کوهستان صفه به دلیل داشتن ساختار طبیعی شگرف، بقایای آثار ناشناخته و کهن و وجود قصه‌ها و افسانه‌های گوناگون در مورد آن، سرگذشتی رازآلود و اسطوره‌ای در ذهن و یاد مردم منطقه پیدا کرده است تا جایی که دژ قدیمی آن «شاه دژ» را قلعه دیو نام داده‌اند. این قلعه باستانی در آغاز قرن ششم عرصه مبارزه فرقه اسماعیلیه با حکومت سلجوقی بوده و برخی از زوایا و غارهای این کوه مکان گوشه‌گیری دراویش صوفی بوده است.

وجود روایات گوناگون درباره ریشه نام‌گذاری کوه صفه بیانگر سرنوشت ناشناخته و پر رمز و راز آن است. برخی روایت‌ها نام کوه را به فضای صاف و صخره مانند روی قله کوه نسبت می‌دهند، برخی آن را برگرفته از صفای منظره اطراف کوه می‌دانند، اما برخی تحقیقات جدی‌تر حاکی از این است که نام صفه مشتق از واژه باستانی «اسپه» (سپه یا سپاه) است که با نام شهر اصفهان (سپاهان) و نقش تاریخی آن پیوند دارد.

جدای از تاریخ پرماجرای این منطقه، کوهستان صفه دارای ارزش‌ها و جاذبه‌هایی است که با نیازهای عمیق شهروندان و شهرنشینان نظیر نزدیکی به طبیعت، تماشای آسمان، خلوت و آرامش، تحرک و فعالیت و مانند این‌ها پاسخ می‌دهد.

پارک تفریحی ناژوان

پارک تفریحی ناژوان

ناژوان از انبوه بیشه‌ها و باغ‌های اصفهان است که تا حدودی از تحول دوران و تصور ایام مصون و محفوظ مانده و هنوز مایه طراوت شهر است. ناژوان ترکیبی است از دو کلمه « ناژ» و «وان» و ناژ گیاهی است از خانواده صنوبر که از آن جمله‌اند: تبریزی، کبوده، صنوبر و «وان» پسوند است برای جا و مکان و ناژنان یا ناژوان به معنی جایگاه درختان ناژو «صنوبر» پس ناژوان به معنی محلی بوده است در غرب اصفهان با بیشه‌های انبوه از درختان ناژو «کبوده، زبان گنجشک» که بومی اصفهان است. ناژوان کنونی با وسعتی در حدود ۱۲۰۰ هکتار در بخش غربی شهر تنها بقایای فضای سبز متمرکز حاشیه شهر اصفهان است و به مثابه ریه شهر اصفهان از دیدگاه زیست‌محیطی اهمیت ویژه‌ای یافته است. رودخانه زاینده‌رود با عبور از دل باغ‌ها و بیشه‌ها و مزارع وسیع کشاورزی جلوه‌ای کم نظیر بدان بخشیده و این محیط را از دیگر پارک‌های اصفهان متفاوت و به یکی از مراکز تفریحی شهر اصفهان مبدل ساخته است.

پارک تفریحی ناژوان

ناژوان محیطی است با درختانی انبوه، رودخانه‌ای جاری، مادی‌هایی روان، بیشه‌هایی وحشی، پرندگانی مهاجر و چشم‌اندازی زیبا از طلوع و غروب خورشید به دور از سازه‌های شهری در میان رودخانه با زمینه‌ای از سبزینگی هوایی به لطافت نسیم صبحگاهی در شهری صنعتی که با چند دقیقه فاصله در آن می‌توان هیاهوی شهر را فراموش کرد.

پارک طبیعی ناژوان زیر نظر مدیریت طرح ساماندهی ناژوان و صفه شهرداری اصفهان با هدف حفظ و احیاء طبیعت در عین بهره‌وری از آن به منظور گذراندن اوقات فراغت شهروندان است. این مدیریت تلاش دارد تا ناژوان را با همان چشم‌انداز و جلوه طبیعی برای مردم بازسازی و احیا و از آن توسعه شهری در این منطقه جلوگیری کند. بر این اساس طرح‌های در دست اجرا تا حدودی در نقشه عنوان شده است.

اکنون ناژوان با فضاهایی همچون زمین‌های ورزشی، استخر، کمپینگ، باغ پرندگان، زمین‌های بازی کودکان، ایستگاه‌های درشکه‌سواری، اسب‌سواری، قایقرانی، منطقه دوچرخه‌سواری برای شهروندان قابل استفاده بود در آینده‌ای نزدیک با افتتاح باغ پروانه‌ها، رستوران، باغ‌های ملل، گیاه‌شناسی و دارویی، پارک آبی، پارک‌های بازی‌های سنتی کودکان و… پذیرای شهروندان و اوقات فراغت‌شان خواهد بود.

پیشنهاد سفر در روز طبیعت برای یزدیها

ده بالا

ده بالا یزد

ده بالا یکی از جاهای دیدنی‌های یزد محسوب می‌شود. این روستا از توابع شهرستان تفت استان یزد است. ده بالا ۲۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و حدود ۵۰ کیلومتر از یزد فاصله دارد و مسیر آن از شهر تفت می‌گذرد و حدود یک ساعت‌و‌نیم از شهر فاصله دارد. این منطقه در نزدیکی شیرکوه است که در آن برف خانه دائمی وجود دارد.

این منطقه بسیار سرسبز و خوش آب و‌ هوا است، به طوری که بسیاری از افرادی که قصد فرار کردن از گرمای یزد را دارند، به آنجا سفر می‌کنند. ده بالا از هر نظر برای روز طبیعت بسیار گزینه مناسبی است. البته برای سفر به منطقه حتما یک لباس گرم به تن داشته باشید.

پارک کوهستان

پارک کوهستان یزد

یکی از بهترین مکان‌های گذراندن سیزده به در پارک کوهستان است که بسیاری از گردشگران آن را به‌عنوان بهترین پارک کوهستانی ایران می‌دانند. طبیعت خوب این منطقه که با تمامی کم آبی یزد باز هم زیبا است و یکی از شاخصه‌های بسیار مهم پارک کوهستان است. این منطقه بزرگ و البته وسیع است که گنجایش گردشگران زیادی را دارد. از دیگر مکان‌های یزد می‌توانیم به روستای چک‌چک نیز اشاره کنیم که از توابع اردکان است.

باغ شادی

باغ شادی

شهرستان خاتم یکی از سبزترین نقاط استان یزد است. این شهرستان که در جنوبی‌ترین نقطه استان یزد واقع شده با برخورداری از جنگل‌های باغ شادی، باغ معدن منطقه کر کرخنگان، جنگل‌های انبوه و تماشایی چنارناز که درختانی چون بنه، کهکم، ارژن و… را در خود جای داده‌اند، عنوان شهرستان طبیعت‌گردی استان یزد را به خود اختصاص داده است. وجود حیات‌وحش در منطقه همچون کبک، تیهو، آهوبره و… بر شکوه این زیبایی می‌افزاید.

نکته جالب توجه اینکه پوشش جنگلی قسمت‌های وسیعی از قیچ و غیره پوشیده شده بسیار دیدنی است، علاوه بر آن در این بیابان‌ها گل‌هایی چون شقایق و… هم می‌روید که چشم‌اندازی دیدنی را به نمایش می‌گذارد.

جنگل‌های خاتم در تمام فصول، مخصوصا بهار و تابستان، پذیرای خیل عظیمی از طبیعت‌گردان و دوستداران طبیعت از سراسر کشور است که ساعاتی از زندگی خود را در این عرصه تجربه و خاطرات خوشی را در اذهان ماندگار می‌کنند.

پیشنهاد سفر در روز طبیعت برای اهوازی‌ها

تالاب بامدژ

تالاب بامدژ

تالاب بامدژ یکی از تالاب‌ها و جاهای دیدنی استان خوزستان است که در ۴۰ کیلومتری شمال‌غربی اهواز در مجاورت روستاهای مزرعه، بامدژ، سادات طواهر، سید جاسم و همچنین سد شاوور، کانال توانا و خط آهن اهواز-اندیمشک قرار دارد.

این تالاب (هور) ۴۰۰۰ هکتار وسعت دارد و آب آن از رودخانه شاوور تأمین می‌شود. همچنین بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی، سنگینی بافت خاک، فروافتادگی منطقه، بارندگی و جریان‌های سیلابی زمستانه و آب‌های برگشتی از زمین‌های کشاورزی از عوامل مهم پایداری این تالاب محسوب می‌شوند که در نهایت آب خروجی تالاب از شاخه‌ای به نام خارور عبور کرده و پس از گذر از کانال توانا به رودخانه دز می‌ریزد. این تالاب از اوایل فروردین تا نیمه آبان ماه کم آب می‌شود، زیرا به دلیل بستن دریچه‌ها و آبگیری سد شاوور، آب ورودی تالاب کاهش پیدا کرده و پساب‌های کشاورزی ورودی به تالاب نیز توسط زهکش خارور از آن خارج شده و بخش‌های حاشیه آن خشک می‌شود.

پوشش گیاهی منطقه دارای دو سیمای مشخص بهاره و پاییزه است. گیاهان یکساله و بیشتر گیاهان چندساله در بهار رشد می‌کنند، از این رو از ماه اسفند تا اردیبهشت، این تالاب سیمای مرتعی و سرسبز دارد. گیاهان شورپسند تالاب نیز بیشتر در پاییز می‌رویند. در تالاب بامدژ ۱۳۴ گونه گیاهی می‌رویند که از جمله آن‌ها می‌توان به خارشتر خزری، خارشتر ایرانی، ترنجبین، شیرین بیان، خارپنبه، شاه تره، گل گاوزبان، پونه، کُنار، تاج خروس، نی و گاگله اشاره کرد.

نرگس‌زارهای بهبهان

نرگس‌زارهای بهبهان

قدیمی‌ترین نرگس‌زارهای ایران متعلق به بهبهان در شرق خوزستان است که قدمت آن به دوران قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. ب‍‍ه‍ب‍‍ه‍‍ان ب‍‍ا ب‍‍افت‍‍ی زی‍ب‍‍ا و ک‍‍ه‍ن آث‍‍اری ه‍م‍چ‍ون شهر ارجان بر جای مانده از دوره‌ عی‍لام‍‍ی، پ‍ل س‍‍اس‍‍ان‍‍ی خی‍رآب‍‍اد، آتش‍ک‍ده خی‍رآب‍‍اد و ک‍‍اروان‍س‍رای دژم‍‍ه‍ت‍‍اب‍‍ی متعلق به دوره ساسانی را در خ‍ود ج‍‍ای داده است.

آبشار شِوی

آبشار شِوی

آبشار شوی یا تله زنگ در سردشت از توابع دزفول یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. این آبشار حدود ۸۵ متر ارتفاع و ۷۰ متر عرض دارد. در دامنه کوه و خروجی آبشار غاری وجود دارد که افراد محلی می‌گویند کیلومترها طول دارد. در بدنه آبشار نیز خروجی‌های متعددی وجود دارد که آب با فشار از آن‌ها خارج می‌شود.

پیشنهاد سفر در روز طبیعت برای همدانی‌ها

مناطق حفاظت‌شده

مناطق حفاظت شده همدان

استان همدان به دلیل کوهستانی بودن، از زیستگاه‌های انواع حیات‌وحش محسوب می‌شود. زیستگاه‌های حیات‌وحش استان، چه در ارتفاعات و چه در جلگه و حواشی تالاب‌ها، جزو مناطق حفاظت‌شده هستند و شکار در آن‌ها کاملا ممنوع است. مناطق مهم حفاظت شده استان همدان عبارت‌اند از: ارتفاعات اولدوز، خان گرمزسروه و آهنگران، بوقاطی و خرقان، اسدآباد، جیحون آباد (دشت) و نشر. انواع گونه‌های جانوری مناطق حفاظت‌شده استان همدان عبارت‌اند از: کل، بز، قوچ، میش، روباه، راسو، خرس قهوه‌ای، کبک معمولی و انواع دیگر پرندگان.

تفرجگاه عباس‌آباد

تفرجگاه عباس آباد

این تفرجگاه در دامنه کوه الوند قرار دارد. آبشار معروف عباس‌آباد، کتیبه‌های گنج‌نامه هخامنشی و دره زیبای عباس‌آباد که باغ وحش کوچکی نیز در آن ایجاد شده، در همین تفرجگاه واقع شده است. در پایین دست همین تفرجگاه، مجتمع تفریحی عباس‌آباد روی تپه‌ای مشرف به همدان احداث شده و در پایین دست آن نیز شهر بازی بزرگ همدان ایجاد شده است.

دریاچه پست سد اکباتان

دریاچه پست سد اکباتان

دریاچه و سد اکباتان در جنوب شرق شهر همدان واقع شده است. حدود ۶۰ هکتار وسعت دارد و حداکثر و حداقل عمق آن به ترتیب ۳۲ و ۱۸ متر است. پیرامون سد را جنگل‌کاری کرده‌اند و دریاچه آن برای عملیات آموزشی، آزمایشی و نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود برق، دسترسی مناسب، طبيعت زیبای فضای پیرامون و فاصله اندک آن با شهر همدان این دریاچه را به تفرجگاهی مناسب تبدیل کرده است.

پیشنهاد سفر در روز طبیعت برای بجنوردی‌ها 

مناطق تفریحی بازخانه، فیروزه، قرهباشلو، مهنان، کلاته نقی،‌ بدرانلو، کلاغ آشیان،‌ حمید، اسپیدان، کوه کمر، دامنه‌های ارتفاعات سالوک و باباموسی، تفرجگاه‌های ملی بابا امان و بش قارداش از جمله جاهای دیدنی بجنورد است که ساکنان مرکز خراسان شمالی برای سپری کردن ۱۳ فروردین به آن پناه بردند. نظیر این مناطق و جاذبه‌های دلپذیر طبیعی در دیگر شهرستان‌های استان از جمله شیروان، اسفراین،‌ مانه و سملقان، فاروج و حتی جاجرم و گرمه نیز بسیار زیاداست.

محور کوهستانی و پر پیچ و خم اسدلی در حدفاصل بجنورد به اسفراین و نیز محور بدرانلو که مابین شهرهای بجنورد و مانه و سملقان واقع شده با رودهای جاری و چشماندازهای زیبا و دیدنی،‌ بیشترین جاذبه را برای اهالی این مناطق داشت و عمده حضور گردشگران ۱۳ نوروز در این نواحی مشاهده می‌شد.

سد

حضور گردشگران خراسان شمالی در مجاورت سدهای این استان به خصوص سد «بارزو» در شیروان، «بیدواز» در اسفراین و «شیرین دره» در مانه و سملقان نیز پرشمار است و شمار زیادی از اهالی این مناطق آخرین روز تعطیل نوروزی خود را در این نواحی می‌گذرانند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا