علم و دانش

زندگینامه ، آثار و کتا ب های استیون هاوکینگ

زندگینامه ، آثار و کتا ب های استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ

نبرد تمام عیار با محدودیت ها

ضریب هوشی اش را کسی نمی داند. علاقه ای هم به آزمون های تستِ هوش نشان نداده است. برخی کارشناسان بهره هوشی اش را ۱۶۰ تخمین زده اند، معادل انیشتین و کمی پایین تر از گالیله. سال هاست به دلیل ابتلا به بیماری ALS صندلی چرخدار، همه چیز «استیون هاوکینگ»، فیزیک دان صاحب نام انگلیسی شده است. سه پرستار به صورت بیست و چهار ساعته از او مراقبت می کنند. زندگی هاوکینگ تناقض بزرگی است. توانایی حرکت کردن ندارد. توانایی صحبت کردن هم ندارد. انجام ساده ترین کارهای یک انسان معمولی برای او غیرممکن است. اما در عالم ذهن، مطلقا آزاد است. در دنیای اندیشه برخلاف جهان بیرون، آن چه برای بسیاری از مردم عادی غیرممکن است، برای هاوکینگ، ساده و شدنی است. بی حرکت، از روی ویلچرش، کهکشان ها را می پیماید و به دنبال پاسخِ مهم ترین سوالات بشر می گردد. در این پرونده تصمیم داریم با زندگی پر فراز و نشیب این دانشمند بزرگ آشنا شویم و درباره نظریات چالش برانگیزش بیشتر بدانیم. با ما همراه باشید.

 

زندگینامه استفان هاوکینگ

نابغه‌ای با صدای مکانیکی

کمتر کسی است که از وضعیت نامطلوب سلامت استیون هاوکینگ بی خبر باشد. حدود سه سال پیش، چالش سطل آب یخ که در تمام شبکه های اجتماعی حسابی گل کرده بود، باعث آشنایی بسیاری از مردم با بیماری ALS شد. این بیماری که مربوط به نورون های حرکتی است، موجب تخریب دستگاه عصبی و در نتیجه تضعیف عضله های بدن می شود. استیون هاوکینگ در ۲۱ سالگی و زمانی که در حال تحصیل در رشته فیزیک در دانشگاه آکسفورد بود، متوجه شد که بیماری ALS به سراغش آمده است. از آن زمان تاکنون، وی به مرور تمام توان حرکتی خود و حتی امکان صحبت کردن را هم از دست داده است. در ابتدای تشخیص بیماری، پزشکان تخمین زدند که استیون جوان سه سال بیشتر زنده نخواهد ماند. اما هاوکینگ همان طور که علم فیزیک را با نظریاتش به چالش کشیده، دنیای پزشکی را هم با نزدیک به ۶۰ سال زندگیِ پیش بینی نشده حیرت زده کرده است. پیشرفت شدید بیماری باعث شد که از ۲۰ سال پیش، کل ارتباطِ او با جهان، وابسته به رایانه باشد. حالا صدای مکانیکی هاوکینگ، مانند صندلی چرخدار بزرگ و پیشرفته اش به نماد وی تبدیل شده است. در سال های ابتدایی از دست دادن صدا، وی به کمک دو انگشتش دکمه های صفحه کلید را فشار می داد و با سرعت ۱۵ کلمه در دقیقه با دنیای بیرون ارتباط داشت. سپس با تخریب اعصاب انگشتانش بر اثر بیماری، این راه ارتباطی هم از بین رفت. پس از آن، روش های متفاوتی برای کمک به وی امتحان شد مانند استفاده از امواج مغزی، اما چون موج هایی که دستگاه از مغز هاوکینگ دریافت می کرد به اندازه کافی قوی نبود، این روش هم شکست خورد. تا این که با درخواست استیون، شرکت رایانه ای معروف اینتل وارد عمل شد. هم اکنون یک تبلت روی دسته ویلچرش نصب شده که از باتری های صندلی چرخدار تغذیه می شود. صفحه کلیدی نرم افزاری هم در اختیارش قرار داده شده است. یک نشانگر به صورت اتوماتیک سطرها و ستون های صفحه کلید را اسکن می کند و هاوکینگ با تکان دادن گونه اش، این نشانگر را روی یکی از حروف الفبا متوقف می کند. حرکتِ گونه توسط یک کلید کوچک مادون قرمز که روی عینکش تعبیه شده است، تشخیص داده می شود. سیستم رایانه وی به یک برنامه بسیار پیشرفته برای پیش بینی کلمات مجهز است. معمولا بعد از تایپ دو حرف، سیستم کلمه موردنظر را تشخیص می دهد. وقتی یک جمله کامل ساخته شد، این جمله به دستگاه دیگری برای تبدیل متن به صدا فرستاده و در نهایت توسط صدای مکانیکی معروف هاوکینگ خوانده می شود. هم چنین وی با همان حرکت گونه، امکان کنترل نشانگر موس رایانه اش را هم دارد تا بتواند از محتوای وب استفاده کند یا ایمیل هایش را چک کند. اینتل هر دو سال یک بار سیستم رایانه ای کیهان شناس معروف را ارتقا می بخشد. در واقع می توان گفت که نبوغ مهندسان و پژوهشگران آزمایشگاه های شرکت اینتل و دیگر شرکت های رایانه ای است که نبوغ هاوکینگ را از نابودی مطلق نجات داده است.

کتابها استفان هاوکینگ

کتاب‌های هاوکینگ؛ فیزیک و نجـوم به زبان ساده

تاریخچه مختصر زمان
استیون هاوکینگ از دوران جوانی تلاش زیادی برای گسترش علم در میان مردم عادی کرده است. هاوکینگ در «تاریخچه مختصر زمان» به زبان ساده و برای غیرفیزیک دان ها، مبدا، ساختار و سرنوشت احتمالی جهان را توضیح داده است. این کتاب که به ۳۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده، به مدت بیش از ۵ سال در فهرست کتاب های پرفروش روزنامه «ساندی تایمز» قرار داشت و به دلیل همین حضورِ طولانی در فهرست پرفروش ها، نام این کتاب و پروفسور هاوکینگ در کتاب گینس ثبت شد. وی در این کتاب، با اصطلاحات غیرتخصصی به توضیح زمان به عنوان بُعد چهارم، چگونگی انبساط جهان و کهکشان ها، سیاهچاله ها و امکان سفر در زمان از طریق کرم چاله ها می پردازد. تا به امروز، «تاریخچه مختصر زمان» پرمخاطب ترین کتاب در حوزه کیهان شناسی بوده است.

جهان در پوست گردو
پس از موفقیت چشمگیر این کتاب، هاوکینگ «جهان در پوست گردو» را منتشر کرد که به نوعی ادامه کتاب قبل است و نویسنده به صورت خیلی ساده، مفاهیم فیزیک مدرن شامل مکانیک کوانتومی، نسبیت عام و نظریه ریسمان را توضیح می دهد. بعد از این تلاش ها برای رواج علم در جامعه، هاوکینگ به سراغ سرگذشت خودش می رود.

تاریخچۀ مختصر زندگی من
«تاریخچۀ مختصر زندگی من» تنها کتابی است که وی درباره زندگی پر فراز و نشیبش نوشته است، از دوران کودکی اش در انگلستانِ پس از جنگ تا روزهایی که به شهرتی جهانی رسیده است. وی تعدادی از عکس های قدیمی آلبومش، از دوران جوانی را در این کتاب به چاپ رسانده و از خاطرات روزهایی گفته است که همکلاسی هایش در مدرسه به او «انیشتین» می گفتند.

بر شانه غول ها
«بر شانه غول ها» کتاب نسبتا متفاوت تری از این کیهان شناس معروف انگلیسی است. دراین کتاب هاوکینگ متونی از کتاب های بزرگ ترین فیزیک دان های تاریخ را انتخاب کرده و به توضیح و تفسیر هر یک پرداخته است. متن های جمع آوری شده در این کتاب، بخش هایی از مهم ترین نظریاتی است که هر یک در زمان خود تحول بزرگی در دنیای علم بودند، نظریاتی مانند «خورشیدمرکزی کوپرنیک» که مرکزیت زمین در جهان را نفی کرد. کپلر، گالیله و انیشتین از دیگر فیزیک دانانی هستند که نویسنده در این کتاب به تفسیر نظریات و همچنین بیان بخش هایی از زندگی آنان پرداخته است؛ به عنوان مثال به محاکمه گالیله در دادگاه تفتیش عقاید پاپ هم در این اثر اشاره شده است.

داستان‌های علمی ساده برای کودکان
اما هاوکینگ به نوشتن کتاب برای بزرگسالان قناعت نکرده و از سال ۲۰۰۷ به همراه دخترش «لوسی» مجموعه داستان های علمی را برای کودکان منتشر کرده. در این مجموعه که «جرج» نام دارد، هاوکینگ نظریات علمی خود و مبانی فیزیک نوین را به شکلی جذاب و در خلال ماجراهای پسربچه ای به نام جرج که یک کیهان شناس کم سن و سال است، بیان می کند. «جرج و شکار گنج کیهانی»، «جرج و رازهای هستی»، «جرج و کد ناشکستنی» و «جرج و بیگ بنگ» عناوینی از این مجموعه پرفروش کودک و نوجوان است.

 پیشگویی‌های عجیبی درباره پایان جهان

نابودیِ قریب‌الوقوع زمین
ما معمولا دانش را راه حلی برای از میان بردن مشکلات جهان می دانیم، اما پروفسور هاوکینگ، پیشرفت های سرسام آور در علم و فناوری را علت نابودی جهان می داند. او بر این باور است که ما به دست خودمان زمینه نابودی نوع بشر را به وجود می آوریم. فرصت انسان برای زندگی روی کره زمین در حال پایان یافتن است و کم کم باید به فکر خانه ای جدید در فضا باشد. اما این خانه جدید باید ظرف ۱۰۰ سال آینده پیدا شود تا انسان ها بتوانند هرچه سریع تر در فضا پراکنده شوند؛ در غیر این صورت مرگ زمین مساوی با انقراض بشر خواهد بود. جالب است بدانید وی در یک پیش بینی قدیمی تر، این مدت زمان را حدود هزار سال تخمین زده بود! هاوکینگ سناریوهای مختلفی را درباره نحوه نابودی کره زمین مطرح می کند.

گرمایش جهانی
تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی رو به افزایش است و ظاهرا تمام شدنی هم نیست. هاوکینگ اعلام کرده است که با توجه به افزایش چشمگیر گرمایش جهانی در سال های اخیر، ممکن است کره زمین مانند خواهرش، سیاره زهره، به دمایی معادل ۲۵۰ درجه سانتی گراد برسد. در این حالت احتمال بارش باران اسیدی هم بالاست. زنده ماندن انسان ها، در چنین شرایطی تقریبا غیرممکن است.

ویروس های ساخته دست بشر
در سال ۲۰۱۱ پس از آن که شیوع ویروس آنفلوآنزای مرغی در راس اخبار جهان قرار گرفت، یک گروه از دانشمندان هلندی تصمیم گرفتند به کمک جادوی علم، این ویروس را دچار جهش کنند تا از طریق تنفس هم به سادگی منتقل شود و درجه واگیر آن افزایش یابد. تولید این ویروس در سطح آزمایشگاهی باقی ماند اما این مسئله به سادگی نگرانی هاوکینگ درباره تولید سلاح های ویروسی مرگبار را توضیح می دهد. او هشدار می دهد که دستکاری های DNA الزاما نتایج مثبتی به همراه ندارد و می تواند به تولید غیرقابل کنترل ویروس هایی منجر شود که کاملا نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. ویروس هایی که ایدز و ابولا در مقابل آن ها ساده و کم خطر جلوه می کنند و می توانند یکی از دلایل اصلی محو شدن نسل بشر از کره خاکی باشند.

روبات های هوشمند
یک سال پیش، حدود ۱۰۰۰ دانشمند و پژوهشگر، نامه سرگشاده ای را در مورد خطر سلاح های هوشمند امضا کردند و خواستار ممنوعیت ساخت این نوع سلاح ها شدند. استیون هاوکینگ و استیو وازنیک، یکی از بنیان گذاران شرکت Apple در بین امضاکنندگان این نامه بودند. هاوکینگ بر این باور است که روبات های هوشمند در انجام آنچه از آن ها خواسته می شود بسیار توانمند هستند اما اگر روزی خواسته روبات ها با انسان ها دچار تناقض شود، انسان ها به دردسر می افتند. امضا کنندگان نامه، روبات ها و تسلیحات هوشمند را سومین انقلاب بزرگ جنگ افزاری پس از اختراع باروت و سلاح های اتمی می دانند.

سلاح های اتمی
پروفسور هاوکینگ، جاه طلبی انسان را که حالا به سلاح های اتمی هم مجهز شده است، خطری برای انقراض نوع بشر می داند. وی نگران نابودی سیاره زمین به واسطه پیشرفت های فراوان فناوری در حوزه تسلیحات هسته ای است.

نظریه های استیون هاوکینگ

آشنایی با نظریات فیزیک دانِ ویلچرنشین

در برنامه های تلویزیونی حضور فعال داشته، بی وزنی را تجربه کرده، فیلمی اسکاری هم درباره زندگی اش ساخته شده است. در واقع آن چه سلبریتی های عالم همه دارند، استیون هاوکینگ یک جا دارد. اما بر کسی پوشیده نیست که شهرت وی از نبوغ اعجاب برانگیزش و صد البته نظریاتش در عالم فیزیک سرچشمه گرفته است. نظریاتی که وی را به یکی از مهم ترین دانشمندان زنده جهان تبدیل کرده است. در ادامه، گذری خواهیم داشت بر تعدادی از نظریات او.

نظریه همه چیز
نظریه «همه چیز» که از آن به عنوان «اِم-تئوری» یا «تئوری غایی» هم یاد می شود، نظریه ای است که تلاش می کند رابطه میان تمام پدیده های فیزیکی را در قالب یک معادله توضیح دهد. استیون هاوکینگ معتقد است که: «نظریه نسبیت عام انیشتین رفتار جرم های بزرگ آسمانی مانند ستارگان وکهکشان ها را توضیح می دهد. در مقابل، شاخه دیگری از فیزیک به نام مکانیک کوانتومی به توضیح اشیا در سطوح بسیار کوچک و میکروسکوپی می پردازد. برای رسیدن به نظریه همه چیز باید بتوانیم این دو تئوری متفاوت را با هم ترکیب کنیم». دانشمندان بزرگ دیگری هم در تلاش برای دست یابی به نظریه همه چیز بوده اند تا به کمک آن، بتوانند به برخی از مهم ترین سوالات انسان پاسخ بدهند؛ سوالاتی مانند: قبل از بیگ بنگ چه روی داده است؟ آیا ساخت ماشین زمان ممکن است؟ جهان چگونه به وجود آمده است؟ آلبرت انیشتین هم ۳۰ سال از عمر خود را بر سر یافتن چنین معادله سحرآمیزی گذاشت. نظریه همه چیز هاوکینگ هنوز به سرانجام کامل نرسیده است.

سیاهچاله ها و تابش هاوکینگ
سیاهچاله ها اشیای بسیار فشرده و پرجرمی هستند. قدرت جاذبه در آن ها چنان بالاست که حتی ذرات مغناطیسی و نور هم توان خروج از آنان را ندارد. استیون هاوکینگ در تلاش هایش برای دست یافتن به نظریه همه چیز، بیان می کند که اگر ما به مرکز یک سیاهچاله سفر کنیم با چیزی مواجه می شویم که به آن «تکینگی» می گویند. در این نقطه، مواد بسیار زیادی در  فضایی بسیار کوچک فشرده شده اند و در نتیجه، نیروی جاذبه بی نهایت شده است. پس «تکینگی»، جمع شدن جرمی بسیار عظیم، در یک نقطه بی نهایت کوچک است. یک سیاهچاله، با گذشت زمان، شاید حدود چندین میلیارد سال نوری، کوچک و کوچک تر می شود تا کم کم ناپدید شود، اما در همان لحظه نهایی، منفجر می شود و انرژی بسیار زیادی را منتشر می کند. بنا به نظر استیون هاوکینگ این انرژی بسیار زیاد می تواند همان بیگ بنگ یا لحظه آغازین جهان باشد. او نشان داده است که همه چیز در جهان می تواند به اندازه یک نقطه فشرده شود و سپس با انفجار خود، بیگ بنگ را به وجود آورد. بیگ بنگی که در اثر آن کهکشان ها، سیارات، ستاره ها و هر آن چه که در جهان موجود است، به وجود آمده است.

وجود موجودات فرا زمینی
استیون هاوکینگ به امکان وجود موجودات فرازمینی باور دارد. او به انسان ها در مورد کنجکاوی درباره حیات فرازمینی هشدار داده است و ارتباط با موجودات غیرزمینی را برای سیاره ما خطرناک می داند. هاوکینگ معتقد است احتمالِ دست یابی آدم فضایی ها به فناوری پیشرفته زیاد است و آن ها برای جست وجو و دست یابی به منابع جدید انرژی، راهی کهکشان های دیگر می شوند. در واقع چون آن ها با کمبود منابع طبیعی در محل زندگی شان مواجه می شوند به جست و جوی مکان های جدیدی در عالم، مانند سیاره زمین می آیند. او برخورد انسان ها با فضایی ها را به اولین ورود «کریستف کلمب» به قاره آمریکا و ملاقات با سرخ پوست ها تشبیه می کند. آن ملاقات تاریخی به نفع سرخ پوست ها تمام نشد. سرانجام سفیدپوست های اروپایی، سرزمینی را که سال های دراز سرخ پوست ها در آن ساکن بودند، فتح کردند. هاوکینگ می گوید در صورت سفر موجودات فضایی به زمین، سرنوشت مشابهی در انتظار ما و سیاره مان خواهد بود. پس اگر انسان ها سیگنال هایی حاوی پیام های غیرزمینی دریافت کردند نباید مطلقا به آن ها پاسخ بدهند.

سفر در زمان
استیون هاوکینگ معتقد است گرچه قادر به حرکت، یا حتی صحبت کردن نیست اما در ذهنش کاملا آزاد است، آزاد برای تفکر درباره سوالات بزرگی همچون: آیا سفر در زمان ممکن است؟ آیا می توانیم به گذشته برویم و از آنجا به آینده میانبر بزنیم؟ آیا نهایتا انسان می تواند با استفاده از قوانین فیزیک بر قدرتِ زمان غلبه کند؟ در نتیجه پژوهش های فراوان درباره زمان، پروفسور هاوکینگ سفر در زمان را امری ممکن می داند، اما فقط به آینده! به نظر هاوکینگ، زمان مانند رودخانه ای است که در مسیرش، ما را با خود می برد. این رودخانه، در مکان های مختلف، سرعت های متفاوتی دارد. این قانون می تواند یکی از راه حل های سفر در زمان باشد. چرا که ماهواره های GPS هم نشان داده اند که زمان در فضا، سریع تر از زمان روی کره زمین می گذرد. علاوه بر این، سیاهچاله ها هم راه حل دیگری برای سفر در زمان هستند. هر قدر که به یک سیاهچاله نزدیک تر شوید، زمان کندتر و کندتر می گذرد. پس سیاهچاله به یک ماشین زمانِ طبیعی بدل می شود. اما علاوه بر فاصله زیاد به عنوان یک عامل بازدارنده از سفر در زمان، به اعتقاد هاوکینگ، سیاهچاله ها راه حل خطرناکی برای سفر به آینده یا گذشته‌اند. هاوکینگ دوست دارد در صورت عملی شدن چنین سفری، به دیدار «مرلین مونرو»، هنرپیشه مطرح آمریکایی برود یا به زمان پایان جهان سفر کند تا ببیند داستانِ جهان ما چگونه پایان می یابد!

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا