گیاهان دارویی

خواص گیاه رازیانه

fennel1

تاریخ طبیعی و کشت
رازیانه گیاهی است بادوام با گلهای زرد رنگ و مشابه با شبت که در غلب نقاط جهان در نواحی معتدله کشت می شود. این گیاه بومی نواحی مدیترانه و احتمالاً بعضی سرزمینهاس دیگر می باشد که به آسانی امکان دارد به وسیله تخم در اردیبهشت کاشته می شود. رازیانه در هر نوع زمینی پرورش می یابد لیکن در زمینهای کم رطوبت و گرمتر بهتر رشد می کند. این گیاه باید ۳۰ سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشند و نباید بیش از ۳۰ سانتی متر ازتفاع پیدا کند.
زیرا اگر آنها را آزاد بگذارند تا یک متر و حتی بیشتر قد می کشد و برگهای و گلهای زرد رنگشان ب یکدیگر تلاقی کرده به یکدیگر می پیچند.
به طوریکه قبلاً اشاره شد رازیانه و شبت را بایستی کاملاً با فاصله زیاد از یکدیگر کشت کنند که با یکدیگر اشتباه نشوند. برگ گل و ساقه رازیانه همگی مورد استعمال دارند و در آشپزی و پزشکی مصرف و تجویز می شوند. خشک شده این گیاه در فروشگاههای گیاهی موجود و در دسترس قرار می گیرد.
نوع دیگری از رازیانه به نام رازیانه فلورانس است رازیانه معمولی کاملاً متفاوت است و به عنوان سبزیجات مصرف می شود. این گیاه یک ساله است.
خواص و مشخصات
مصرف رازیانه به زمانهای بسیار قدیم و به نواحی مدیترانه و کشور مصر منتهی می شود. پلینی یکی از نویسندگان مشهورکلاسیک در رشته تاریخ طبیعی از خواص عالی این گیاه بحث می کند و می گوید مارها موقع پوست انداختن از این خواص عالی این گیاه بحث می کند و می گوید مارها موقع پوست انداختن از این گیاه می خورند و برای تقویت و بهتر ساختن نیروی دید، خود را به این گیاه می مالند.
رازیانه مدتی در انگلستان مصرف نمی شد لیکن مجدداً به وسیله راهبههای سلک بند یکتین معمول گردید. بر حسب روایت اهالی ویلز انگلستان رازیانه را نیز مانند شبت برای طلم و حفاظت در برابر سحر و جادو به کار می برند. بعلاوه یکی از مواد مرکبه بخور برای احضار ارواح بود.
رازیانه یک گیاه شاداب و ممتازی است. این گیاه شبیه شبت است لیکن طعم و مزه آن به انسیون نزدیک است که بی شباهت به کرفس نبوده و رایحه اش گرمتر و ملایمتر است در پزشکی گیاهی رازیانه را برای دفع هر گونه نفخی تجویز می کنند و در ترکیب داروی معروف ضد نفخ شرخواران به کار میرود. دو خاصیت دیگر را نیز به طور سنتی به رازیانه نسب می دهند یکی آنکه وزن افراد فربه را کم می کند دیگر آنکه قدرت دید را افزایش می دهد. کمرس دو کردۀ رازیانه بر روی چشم، زخم چشم و پلک را بر طرف می سازد و به علاوه محلول آن اثر تقویتی بر روی چشم و بینایی دارد. روغن اصلی رازیانه را در ترکیبات قلبی و بعضی نوشابه ها مصرف می کنند و در ساخت بعضی انواع صابونها و عطرها نیز به کار برده می شود.
طرز استعمال و استفاده
رازیانه را اغلب اوقات «گیاه ماهی» می نامند این گیاه نیز مانند شبت هر نوع ماهی را خوشمزه تر و معطر جلوه می دهد لیکن به خصوص برای ماهیهای چرب روغن دار به کار می رود زیرا به هضم آنها کمک موثر می نماید. دستورهای غذایی بیشماری برای مصرف رازیانه وجود دارد. مثلاً میتوان داخل شکم ماهی را با برگهای خرد شده رازیانه پر کرده سرخ کنند یا در فر بپزند. دیگر آنکه میتوان رازیانه را خرد کرده با نمک دریا، آبلیمو و فلفل سیاه تازه، کوبید و کره مخلوط نموده با ماهی سرخ شده یا با بخار پخته شده میل کنند.
رازیانه را می توان مانند جعفری برای تزئین غذا به کار برد. برگهای جوان آن را می توان همراه با ساقه اش به عنوان سبزی خورد. به علاوه می توان همراه با سرکه و روغن، سالادی تهیه نمود. خرد کرده رازیانه را بر روی سیب زمینی پخته، پوره سیب زمینی یا پنیر خامه ای می پاشند.
رازیانه را با گوشت زیاد مصرف نمی کنند لیکن بعضی اوقات به عنوان خورش با گوشت گوسفند می پزند و من هم آن را همراه با جگر و قلوه دوست دارم. تخم رازیانه را برای پاشیدن بر روی پنیر یا خوراکهای کوکتیل به کار می برند و اگر آن را بجوند به هضم غذا کمک می کند. لیکن برگهای رازیانه فلورانس را می توان به عنوان سبزی مصرف نمود که عبارت از ساقه های ضخیمی است که معمولاً مانند کرفس بیشتر از پخته آن استفاده ی کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا