اس ام اس

تنگه رغز؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

تنگ رغز داراب نام تنگه یا دره‌ای است در بخش فسارود، در ۲۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر داراب و یکی از مناطق بکر طبیعت گردی ایران است.

در منطقه‌ای بنام حسن آباد، در جنوب شرقی استان فارس که از شمال به شهرستان‌های نی‌ریز و استهبان ، از غرب به شهرستان فسا، از جنوب به شهرستان لار و زرین دشت و از شرق به استان هرمزگان محدود می‌شود. رغز به معنای راه بکر و لغزنده است.

85

در تنگه رغز آب و سنگ در برخوردی هزاران ساله انواع جلوه‌‌های زیبای معماری طبیعت را ایجاد کرده‌ا‌ند، هر آبشار یا آبگیر با دیگری متفاوت است و هر کدام زیبایی خاص خود را دارد. دیواره‌‌های بزرگ و عظیم رغز در طول مسیر گاه سر به هم آورده‌ا‌ند و یک غار را تداعی می‌کنند و گاه از هم فاصله می‌گیرند و محوطه‌ای زیبا می‌سازند. صدای دلنشین آبشار، فرود و صعود‌های زیبا، شنا در میان حوضچه‌‌های زلال و دیدن ماهی‌‌های زیبای قزل آلا، همه و همه از جمله دقایق جذاب و بیاد ماندنی حضور در تنگه زیبای ‌رغز است.

25

عکس از: websta

رغز به معنای راه بکر و لغزنده است، دره رغز به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب، ۶۴ آبشار و ۱۰۰ حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر دره جنوبی به بن بست می‌رسدمنطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌شود، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است.

راه رسیدن به تنگ رغز 

پس از طی تقریبا ۳۵ کیلومتر از جاده داراب – شیراز به گردنه دراکویه می‌رسید. جاده خاکی از آنجا شروع می‌شود و پس از گذشتن از کوه درختی در سمت چپ در نهایت پس از حدود ۲ ساعت جاده به انتها می‌رسد. پس از این پیاده‌روی شروع می‌شود. از سمت راست جاده که پایین بروید از کنار چشمه بیدک گذر می‌کنید.ادامه مسیر پاکوب و بدون شیب است. سپس در شیب ملایمی ارتفاع می‌گیرید و شیب رفته رفته تندتر می‌شود. پس از آن دوباره سراشیبی است و سپس از روی سنگ‌های بزرگی که مسیر را پوشانده می‌گذرید و درنهایت با طی مسیری بدون شیب به سرچشمه می‌رسید.

عکس از: سایت irandeserts

پیمایش تنگ رغز

برای رسیدن به منطقه سرچشمه رغز ۲ مسیر پیمایش وجود دارد، یکی با حدود ۴ ساعت کوهپیمایی و مسیر دیگری که حدود ۲ ساعت با خودرو و حدود ۲ ساعت کوهپیمایی دارداز ابتدای دره که محل مناسبی جهت پارک اتومبیل است تا آخرین آبشار این مسیر حدود سه کیلومتر مسیر راهپیمایی آن هم در میان آب‌های زلال این دره وجود دارد که در برخی موارد نیاز است که حتماً از وسایل و ملزومات خاص صخره‌نوردی و ایجاد کارگاه استفاده شود.

545

عکس از: سایت irandeserts

با توجه به آنکه صعود مسیر توام با طی کردن آبگیرها و آبشارهای متعدد می‌باشد، صعود در آبشارها یا گاهاً حرکت در زیر آبشارها نیز به زیبایی و جذابیت کار می‌افزاید. زلالی آب حوضچه‌ها به گونه‌ای است که فرد می‌تواند عمق آنها را به خوبی تماشا کند. عمق آب در برخی حوضچه‌ها به ۲۰متر هم می‌رسد.در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده‌ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش دارد. از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار میسر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول ۲۳متر ،کوهپیمایی متوقف می شود.

5878

عکس از: آریا نیوز

همه‌ی آبشارها احتیاج به کارگاه زدن ندارد و با توجه به شفافیت آب، عمیق بودن حوضچه ی زیر آبشار معلوم است که در این صورت می‌توان در آب پرید که هم لذت بخش است، هم وقت کمتری را می‌گیردسفر در طول این دره بدون داشتن چنین امکاناتی، بسیار سخت و خطرناک خواهد بود. برای سفر بهتر و امن‌تر در این تنگه زیبا بهتر است از راهنمایان مجرب محلی کمک بگیریدبهترین زمان فرود از این دره آخر اردیبهشت ماه تا آخر مهرماه می باشد. بلندترین آبشار این دره، آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر و آخرین آبشار، آبشار وداع با ارتفاع۴۶ متر است. 

354

عکس از: سایت irandeserts

نام آبشار های تنگ رغز

آبشارهای مهم مسیر که گروه کوهنوردی آذرخش داراب نام گذاری کرده‌اند، به ترتیب فرود عبارتند از:

آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر

آبشار بوم رنگ به ارتفاع۷ متر

آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر

آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر

آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر

آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر

آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر

آبشار جام به ارتفاع ۹ متر

آبشار دماغه(فراز) به ارتفاع ۱۲ متر

آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر

آبشار یادگار به ارتفاع ۴ متر

آبشار وداع به ارتفاع ۴۶ متر

545

عکس از: سایت irandeserts

۲۰ نکته مهم در سفر به تنگ رغز

با توجه به گرمای هوا، به همراه داشتن یک بی‌واک جهت سپری کردن شب کافی است. در ضمن بی‌واک جای زیادی در کوله نمی‌گیرد و با توجه به کوچکی، ضد آب کردن آن راحت است، ولی کیسه خواب هم جا گیر است و هم اگر خوب ضد آب نشده باشد و خیس شود، سنگین شده و حمل کوله پشتی را سخت می کند. جهت احتیاط می‌توان یک ملافه مخصوص که درداخل بی‌واک و کیسه خواب استفاده می‌شود نیز میتوان به همراه داشت تا اگر شب هوا سرد شد، بتوان از آن استفاده کرد. این ملافه‌ها کوچک هستند و جای زیادی از کوله پشتی را نمی‌گیرند.

254

 • بهتر است جهت در امان ماندن از نیش پشه‌ها در طول شب اقامت در سرچشمه، یک قلم دافع حشرات به همراه داشته باشید.
 • آب کل مسیر قابل آشامیدن است، ولی بهترین آب همان آبی است که در سرچشمه از دل زمین به بیرون می‌تراود.
 •  مهارت شنا کردن به شما کمک می‌کند تا از آبشار نوردی لذت بیشتری ببرید.
 • افراد باید کاملا به فرود و دست به سنگ مقدماتی آشنا بوده و نیز جسارت و بنیه بدنی مناسبی داشته باشند.
 • به علت سردی آب حتما لباس مناسب استفاده شود (وت سوت)
 • برای فرود از آبشار حتما از صندل های طبیعت گردی جلو و پشت بسته استفاده کنید.
 • در سفر به تنگ رغر، جلیقه نجات را فراموش نکنید.
 • برای اقامت شب باید دقت کرد، چرا که در طول مسیر نقاط کمی است که فضای مناسب را برای این کار داشته باشند.
 • برای گذر از تنگ رغز نیازی به هدلامپ نیست ودر تمام مسیر نور به اندازه کافی موجود است، فقط در هنگام اتراق شب است که چراغ قوه نیاز می‌شود.
 • آب‌بندی کوله پشتی باید به بهترین روش انجام گیرد. ( قرار دادن وسیله مورد نظر در یک زیپ‌کیپ و سپس ۲ یا ۳ نایلون فریزر داخل هم که سر آنها را تک تک گره زده و در نهایت قرار دادن کیسه بزرگ پلاستیکی در کوله و گذاشتن کلیه وسایل در آن و گره زدن سر آن )
 • قبل از بستن و گره زدن نایلون‌ها، هوای آنها را تا جایی که ممکن است خالی کنید.
 • وسایل و مواد خوردنی را که قرار است در طول مسیر استفاده کنید، در درون کیسه ای جدای آن کیسه در کوله قرار دهید.
 • به ازای هر ۵ نفر حداقل یک فلاکس کوچک آب، چای یا نسکافه گرم به همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از آن بنوشید و گرم شوید.
 • مناسب‌ترین کوله برای این برنامه کوله‌های مخصوص دره‌نوردی و غار نوردی است، چرا که هم آب به خودشان نمی‌گیرند، هم آب به راحتی از آنها خارج می‌شود.
 • بهتر است یک نفر ازافراد کوله پشتی به همراه نداشته باشد (وسایل خود را در کوله دیگر اعضا قرار دهد) تا بتواند به راحتی یکی از طناب‌ها و ابزار مورد نیاز را که در کوله حمل ابزار قرار میگیرد، به دوش گرفته و به راحتی آنرا به نفرات جلو برساند.
 • بردن یک گونی برای آوردن زباله‌های گروه به بیرون از دره برای زیبایی محیط مساله مهمی است.
 • به وضع هوا و پیش‌بینی سازمان‌های هواشناسی توجه داشته باشید و خطر باران را جدی بگیرید.
 •  در برنامه بازدید هر چه تعداد افراد کمتر باشد ایمنی و سرعت برنامه افزایش می‌یابد.
 •  کبوترها در طول مسیر عبور، در گوشه و کنار، آشیانه دارند و در طول حرکت باید مراقب بود تا لانه کبوتری را تخریب نکرده و یا به جوجه‌های آنها آسیب نرسانید.

 

34245

عکس از: anobanini

بهترین فصل برای سفر به تنگه رغز

بهترین زمان برای سفر به تنگه رغز از اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل مهر ماه است، زمانی که سرچشمه‌های پر آب این تنگه، و نسیم برخاسته از آبشارهای متعدد آن، روزهای گرم این ماه‌های سال را برای شما به بهشتی پر از هیجان بدل می‌کنند.

عکس کاور از: محمد خادم شیخ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا