صنایع خودرویی

افزایش شدید تعرفه واردات خودرو هیبریدی؛ ابلاغیه نهایی واردات خودرو منتشر شد

سرانجام گمانه زنی ها پایان گرفت و جدول تعرفه واردات خودرو که پیشتر به شکل غیر رسمی در رسانه ها منتشر شده بود توسط مسئولان مربوطه تایید و به گمرکات کشور ابلاغ شد.

بر این اساس تفاوتی بین خبر چند روز قبل و ابلاغیه امروز وجود ندارد و تعرفه واردات خودروهای غیر هیبریدی بین ۵۵ الی ۹۰ درصد تعریف شده است.

اما در خصوص خودروهای هیبریدی باید گفت که تعرفه واردات این وسایل نقلیه سبز به ۲۵ الی ۶۵ درصد براساس حجم موتور افزایش یافته، هرچند به شکل دقیق مشخص نیست که این ارقام مشمول چه خودروهایی خواهند شد.

با این وجود قطع به یقین می توان گفت که قیمت خودروهایی نظیر کمری هیبرید، تویوتا پریوس، هیوندای سوناتا هیبرید و.. با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد شد که می تواند سرنوشت این خودرو ها را در بازار ایران به کلی تغییر دهد.

واردات خودرو

به خصوص آنکه هر سه خودرو مذکور در واقع گزینه های سبز برای خطوط تاکسی رانی پایتخت و سایر کلان شهر های کشور محسوب می شوند و در دو سال اخیر چند صد دستگاه از این خودروها برای نوسازی خطوط تاکسی رانی به کشور وارد شده اند.

از این رو شاید بتوان نتیجه گرفت که افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبرید، بیش از آنکه به زیان خریداران خودروهای لوکس وارداتی منجر شود به زیان خود دولت و شهروندانی تمامی خواهد شد که به کاهش آلودگی هوای شهر ها امیدوارند.

در نهایت اینکه با توجه به تعرفه های جدید واردات خودرو به کشور، بازار خودروهای وارداتی دستخوش تغییرات وسیعی خواهد شد که قابل پیش بینی ترین مورد آن ها افزایش قیمت خودروهای ممنوع الواردات شده ای نظیر ب ام و سری ۴، ب ام و سری ۵، ب ام و سری هفت، لکسوس NX، لکسوس RX و امثال این موارد است که مشمول قانون ممنوعیت عرضه خودروهایی با قیمت بیش از ۴۰ هزار دلار شده اند.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا